Servikal disk hernili hastalarda artcure transdermal diffüzyonel yama uygulamasının ağrı ve fonksiyonel durum üzerine etkinliğinin araştırılması
The effects of artcure transdermal diffusional patch treatment in patients with cervical disc herniation
  1. Tez No: 696698
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Servikal Disk Hernisi Hastalarında Artcure Transdermal Diffüzyonel Yama Uygulamasının Ağrı ve Fonksiyonel Durum Üzerine Etkinliğinin Araştırılması Amaç: Servikal disk hernisi olan hastalarda artcure diffüzyonel transdermal yama uygulamasının ağrı ve fonksiyonel durum üzerindeki etkinliğinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 21-59 yaş aralığında servikal disk hernisi tanılı 48 hasta dahil edildi. Bireyler randomize olarak diffüzyonel yama grubu ve plasebo yama grubu olarak iki gruba ayrıldı. Tüm bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra ağrının değerlendirilmesinde vizuel analog skalası (VAS), nöropatik ağrının değerlendirilmesinde Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs Scales (LANSS) fonksiyonel düzeyin belirlenmeside Boyun Özürlülük Anketi (BÖS) kullanıldı. Tüm bireylerin başlangıçta, 4. hafta ve 12. hafta değerlendirmeleri elde edildi. Diffüzyonel transdermal yama ve plasebo yama önerildiği şekliyle 24 saat kalacak şekilde her iki hasta grubuna birer kez uygulandı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 48.33±8.99 yıl olan 33 kadın ve 15 erkek olmak üzere toplam 48 hasta dahil edildi. Diffüzyonel transdermal yama uygulanan grupta başlangıç parametreleri ile kıyaslandığında ağrının azaldığı, nöropatik semptomların gerilediği ve fonksiyonel seviyenin iyileştiği belirlendi. Gruplar kendi arasında karşılaştırıldığında ağrı, nöropatik semptomlar ve fonksiyonel durum açısından 4. ve 12.
Özet (Çeviri)
The Effects of Artcure Transdermal Diffusional Patch Treatment in Patients with Cervical Disc Herniation Objective: The aim of this study was to search the efficiency artcure transdermal diffusional patch treatment on pain and fuctional situation in patients with cervical disc herniation. Methods: Forty-eight patients in the 21-59 age range with a diagnosis of cervical disc herniation were included in the study. Individuals were randomized as diffusional patch group and placebo group. After obtaining the demographic information of all individuals, the pain was evaluated by using visual analogue scale, neuropathic pain was evaluated by using Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs Scales (LANSS), neck disability index (NDI) was used to determine functional level. In the beginning, 4th and 12th weeks' results of all individuals were acquired. Diffusional transdermal patch and placebo patch were administered for both patient groups once for 24 hours as suggested. Results: A total of 48 patients (33 females and 15 males) with a mean age of 48.33±8.99 were included in the study. In the diffusional transdermal group, it was detected that the pain decreased, the neuropathic symptoms recuring and the functional level improved compared to the initial parameters.