Muhammed ʿAbduh՚a göre Nehcu՚l-Belâğa՚daki edebi sanatlar
Literary arts in Nahj al-Balagha according to Muhammad ʿAbduh
- Tez No: 696717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nehcu՚l-Belâğa eseri Hz. Ali՚ye nisbet edilmesinden dolayı tarih boyunca meşhur olagelmiş ve Hz. Ali՚nin irad ettiği hutbeler, hikmetli sözler ve emirnameler İslam coğrafyasında ulemâ nezdinde belâğatın ve fesâhatın kaynağı olarak görülmüştür. Ⅹ. yüzyıldan bu yana üzerine pek çok şerhler yazılan Nehcu՚l-Belâğa eseri ⅩⅠⅩ. yüzyılın son çeyreğinde Muhammed ʿAbduh tarafından şerh edilmiştir. Nehcu՚l-Belâğa eserini konu edinen bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Muhammed ʿAbduh՚un ilmî ve kültürel alanlardaki katkıları incelenirken ikinci bölümde ise Muhammed ʿAbduh՚un Nehcu՚l-Belâğa eserinde tespit ettiği edebi sanatlar üzerinden, alanında daha çok maʿruf olan İbn Ebi՚l-Hadîd՚in Şerhu Nehci՚l-Belâğa՚sı ile edebi yönüyle ön plana çıkan Bahrânî՚nin Şerhu Nehci՚l-Belâğa՚sının bir mukayesesi incelenmiştir. ⅩⅢ. asırda kaleme alınmış bu iki Nehcu՚l-Belâğa şârihleri arasında Muhammed ʿAbduh՚un edebi sanatlar açısından konumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work of Nahj al-Balāgha due to its attribution to (h.e.) Ali's sermons, wise words and commandments was seen as the source of rhetoric and eloquence by the scholars in Islamic geography. Nahj al-Balāgha work on which many sharhs (commentaries/annotations) have been written since the 10th century was sharhed by Muhammad ʿAbduh in 19th the century. This study, which deals with the work of Nahj al-Balāgha, consists of two parts. In the first part; the contributions of Muhammed ʿAbduh in scientific and cultural fields are examined while in the second part, through the literary arts identified by Muhammed ʿAbduh in Nahj al-Balāgha, comparison and evaluation of the Sharh of Nahj al-Balāgha written by Ibn Abi'l-Hadid who is well-known in his domain and Bahrânî's Sharh of Nahj al-Balāgha, which has come to the forefront with its literary aspect, has been performed. The study also examines the position of Muhammad ʿAbduh from the perspective of literary arts amongst these two authors of Nahj al-Balāgha's sharhs written in the 13rd century.