Mutluluk ekonomisi: Bolu ili alan çalışması
Happiness economy: Bolu province area study
- Tez No: 696722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DAVARCIOĞLU ÖZAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde mutluluğun ne olduğuna dair birçok tartışma mevcuttur. Mutluluk bireyden bireye farklılık göstermektedir. Bu farklılık aynı bireyde zaman içinde, hatta anlık olarak bile değişebilmektedir. Teknolojik gelişmeler, mutluluk alanında daha detaylı ve kolay çalışma imkanı sağlamaktadır. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla odak noktasında mutluluk ve manevi değerlere yer vermemektedir. Bu nedenle ekonomik kalkınma içerisinde Gayri Safi Milli Mutluluk belirleyici bir göstergedir. Gayri Safi Milli Mutluluk Endeksi refah, sağlık, psikoloji ve manevi değerleri ön plana çıkarmaktadır. Mutluluğa dair parametrelerdeki değişimler geçmişte sağlıklı bir şekilde ölçülemezken, günümüzde bu ölçümlerin yapılması ve edinilen sonuçların değerlendirilmesi oldukça ulaşılabilir hale gelmiştir. Bununla beraber daha fazla ve güvenilir veri akışı imkanı doğmuştur. Mutluluk üzerine dünya literatürü incelendiğinde birçok bilim dalında çalışmalar yer almaktadır. Diğer bilim dallarına kıyasla mutluluk kavramı, iktisat alanına biraz daha geç dahil olmuştur. Geçmişte üzerine çok fazla çalışma bulunmayan mutluluk ekonomisi, davranışsal iktisat alanında yapılan çalışmalarla birlikte gelişme göstermiştir. Bu çalışmada, mutluluğa dair literatürün de yardımıyla, mutluluk tanımları, mutluluğa dair kavramlar ve mutluluğun ölçülmesi öncelikli olarak ele alınmış ve Bolu İli anket çalışması ile mutluluğun belirleyicileri, ekonomik ve diğer parametreleri ile ortaya konmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mutluluk Ekonomisi, Yaşam Memnuniyeti, Mutluluk Ölçümleri, Davranışsal İktisat, Mutluluğun Belirleyicileri
Özet (Çeviri)
Today, there are many debates about what happiness is. Happiness differs from individual to individual. This difference can change in the same individual over time, even instantaneously. Technological developments provide the opportunity to work more detailed and easier in the field of happiness. The Gross Domestic Product does not focus on happiness and moral values. For this reason, Gross National Happiness is a decisive indicator in economic development. The Gross National Happiness Index highlights well-being, health, psychology and spiritual values. While changes in the parameters of happiness could not be measured in a healthy way in the past, it has become quite accessible to make these measurements and evaluate the results obtained today. With this, the possibility of more and more reliable data flow has emerged. When the world literature on happiness is examined, there are studies in many branches of science. Compared to other branches of science, the concept of happiness was included in the field of economics a little later. Happiness economics, which has not been studied much in the past, has developed with studies in the field of behavioral economics. In this study, with the help of the literature on happiness, the definitions of happiness, the concepts of happiness and the measurement of happiness were primarily handled and the determinants of happiness, economic and other parameters were tried to be revealed with the Bolu Province survey study. KEY WORDS: Happiness Economics, Life Satisfaction, Happiness Measurements, Behavioral Economics, Determinants of Happiness.