Kadınlarda bağlanma stilleri ile sezgisel yeme ve yeme farkındalığı ilişkisi
The relationship of attachment styles and intuitive eating and mindful eating in women
- Tez No: 745074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, bağlanma stillerinin kaygı ve kaçınma boyutlarının 25-50 yaş arasındaki kadınlarda sezgisel yeme ve yeme farkındalığını ne derecede etkilediğini kapsamaktadır. Bağlanma stilleri ile sezgisel yeme ve yeme farkındalığı ilişkisinin incelenerek literatüre katkı sağlamak çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Literatür taraması sonucunda, bağlanma stilleri ile yeme bozuklukları arasındaki ilişkiyi araştıran birçok çalışmaya rastlanmıştır. Ancak yeme bozukluğu tanısı almamış kişilerde bağlanma stillerinin kaygı ve kaçınma boyutları ile sezgisel yeme toplam puanı ve alt boyutları, yeme farkındalığı toplam puanı ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebepten ötürü bu çalışmanın ileriki çalışmalara ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Sezgisel Yeme Ölçeği-2 ve Yeme Farkındalığ Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda değişkenler arasında bazı anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sezgisel yeme puanları ve yeme farkındalığı puanları, kaygılı bağlanma puanları ile sezgisel yeme puanları, kaçınmacı bağlanma puanları ile sezgisel yeme puanları, kaygılı bağlanma puanları ile yeme farkındalığı puanları ve kaçınmacı bağlanma puanları ile yeme farkındalığı puanları arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma puanlarını; sezgisel yeme ve yeme farkındalığı puanları yordamamakta sadece yaş değişkeni yordamaktadır. Evli katılımcıların kaçınmacı ve kaygılı bağlanma stiline ilişkin ortalamaları bekar katılımcıların ortalamalarından anlamlı derecede düşüktür. Diyetisyen desteği alanların sezgisel yeme puan ortalamaları ve yeme farkındalığı puan ortalamaları, diyetisyen desteği almayan katılımcılara göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Psikolog desteği alan katılımcıların kaygılı bağlanma puan ortalamaları, destek almayan katılımcılardan anlamlı düzeyde daha yüksektir. Düşük gelir düzeyine sahip kişilerin, diğer katılımcılara göre kaçınmacı ve kaygılı bağlanma ortalamaları anlamlı düzeyde daha yüksektir. Yeme farkındalığı ortalamaları, güvenli bağlanma kümesinde yer alan katılımcıların, saplantılı bağlanma kümesinde yer alan katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksektir. Kaygılı bağlanma kümesinde yer alan katılımcıların yeme farkındalığı ortalamaları, güvenli ve kaçınmacı bağlanma kümesinde yer alan katılımcılardan anlamlı düzeyde düşüktür. Bağlanma stillerine göre kadınların yeme farkındalığı puanı farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research covers the extent to which the anxiety and avoidance dimensions of attachment styles affect intuitive eating and eating awareness in women aged 25-50. The main purpose of the study is to contribute to the literature by examining the relationship between attachment styles and intuitive eating and mindful eating. As a result of the literature review, many studies investigating the relationship between attachment styles and eating disorders were found. However, no study examining the relationship between anxiety and avoidance dimensions, intuitive eating total score and sub-dimensions, mindful eating total score and sub-dimensions of attachment styles in individuals without a diagnosis of eating disorder was found. For this reason, it is thought that this study will contribute to future studies and literature. Demographic Information Form, Experiences in Close Relationships Inventory-II, Intuitive Eating Scale-2 and Mindful Eating Scale were used to collect data. As a result of the research, some significant relationships were found between the variables. There are significant relationships between intuitive eating scores and mindful eating scores, anxious attachment scores and intuitive eating scores, avoidant attachment scores and intuitive eating scores, anxious attachment scores and mindful eating scores, and avoidant attachment scores and mindful eating scores. Anxious attachment and avoidant attachment scores; intuitive eating and awareness of eating do not predict scores, only age does. The averages of the avoidant and anxious attachment styles of the married participants were significantly lower than the averages of the single participants. Intuitive eating mean scores and mindful eating mean scores of those who received dietitian support were found to be significantly lower than those who did not receive dietitian support. The anxious attachment point averages of the participants who received support from a psychologist were significantly higher than the participants who did not receive support. The average of avoidant and anxious attachment of people with low income level is significantly higher than the other participants. Mindful eating averages of the participants in the secure attachment cluster were significantly higher than the participants in the preoccupied attachment cluster. Mindful eating averages of the participants in the anxious attachment cluster were significantly lower than the participants in the secure and avoidant attachment cluster. Mindful eating scores of women differ according to attachment styles.