On the path to self regulation in online learning: Improvement, achievement and perceptions of EFL learners during COVID-19 pandemic
Çevrimiçi öğrenmede öz-düzenleme: COVID-19 pandemi sürecinde gelişme, başarı ve İngilizce öğrencilerinin algıları
- Tez No: 696734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi bir yabancı dil dersi bağlamında, yükseköğrenim seviyesinde Öz-Düzenlemeli Öğrenme'yi (SRL) incelemekti. Özellikle, çalışma öz düzenlemeli öğrenme bir müdahele ile modifiye edilip edilmeyeceğini, öz düzenlemeli öğrenme davranışları ve Akademik Başarı arasındaki ilişkiyi ve bu bağlamda öğrenci deneyimlerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, öğrencilerin (N=258) öz düzenlemeli öğrenme davranışlarının, müdaheleden önce ve sonra Jansen et al. (2017) tarafından geliştirilen Öz-düzenlemeli Çevrimiçi Öğrenme Anketinin (SOL-Q) Yavuzalp ve Özdemir (2020) tarafından adepte edilen Türkçe versiyonu yardımıyla değerlendirilmesi, Akademik Başarı Puanlarıyla birleştirilmesi ve nitel görüşmeleri (N=16) içeren bir karma-tasarım uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, öz-düzenlemeli öğrenmede nemli bir artış bulunmamış fakat anketinin alt-ölçeklerinin ileri analizleri bazı önemli sonuçlar doğurmuştur. Ek olarak, öz-düzenlemeli öğrenme ve akademik başarı arasında istatistiksel olarak anlamlı, fakat zayıf bir korelasyon bulunmuştur. Bu sonuçlara ışık tutan nitel veriyle birlikte, çalışmanın bulguları, çevrimiçi dil öğreniminde öz-düzenlemeli öğrenmenin teşviki hakkında pedagojik çıkarımlar ve öneriler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine Self-Regulated Learning (SRL) at a tertiary level during an online EFL course. Specifically, the study investigated whether SRL strategies could be modified via an intervention, the link between SRL and Academic Achievement and student experiences in these regards. On this purpose, it employed a mixed method design incorporating pre- and post-test measurement of SRL of students (N=258) before and after the intervention via the Self-regulated Online Learning Questionnaire (SOL-Q), developed by Jansen et al. (2017) and adapted to Turkish by Yavuzalp and Özdemir (2020), the Academic Achievement Scores measured during the course itself, and qualitative interviews (N=16). The statistical analyses reported that there was not a significant increase in the SRL; nevertheless, further analysis of the subscales of SOL-Q yielded that there were some significant results. Additionally, the correlation between SRL and academic achievement was found to be statistically significant, albeit weak. With the qualitative data shedding a substantial amount of light on the dynamics influencing these results, the findings of the study provide pedagogical implications and suggestions for promoting SRL in online language classroom.