Tau nötrinosu etkileşimlerinin SHİP deneyinde incelenmesi
Study of tau neutrino interactions in the SHİP experiment
- Tez No: 696756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Standart Model ve Ötesi yeni parçacıkların araştırılması için planlanan SHiP deneyinin CERN-SPS tesisine kurulması önerilmiştir. SHiP deneyi Standart Modelin cevaplayamadığı soruların cevabını yüksek demet yoğunluğunda ve düşük enerji ortamında araştıracaktır. SHiP bu özelliği ile Büyük Hadron Çarpıştırıcı deneylerini tamamlayıcı bir çalışma olması yanında, nötrino fiziği alanında da ölçümler yapma potansiyeline sahiptir. Bu tez çalışmasında tau nötrinosunun manyetik momentine SHiP deneyinin getirebileceği en iyi üst limit Monte Carlo benzetim yoluyla hesaplanmıştır. Nötrino etkileşimi, GENIE olay oluşturucu ile oluşturulmuştur. Oluşturulan olaylar, GEANT 4 kullanılarak SHiP detektöründen geçirilmiş ve arka plan olayların sayısını tahmin etmek için kullanılmıştır. Sinyal görmeme durumu için tau nötrino manyetik momentini getirebilecek en iyi üst limit %90 güvenirlik seviyesinde hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar önceki deneylerin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The SHiP experiment proposed at CERN-SPS will search for new particles beyond the Standart Model. The SHiP detetctor is able to detect neutrino interaction and can perform precise measurements with large statistics. The SHiP experiment will search for new particle in luminosity domain. Therefore, it will be a complimentary search to LHC experiment. In this thesis, the best upper limit that the SHiP experiment can bring to the tau neutrino's magnetic moment is obtained by the Monte Carlo Simulation. The neutrino interaction is generated with GENIE event generator. The generated events are passed through SHiP detector by using GEANT 4 and are used to estimate number of background events. In case of zero signal, we obtain an upper limit on tau neutrino magnetic moment at 90% CL. The obtained limit is compared with the previous experimental results.