Beşinci sınıf öğrencilerinin doğal sayılarda dört işlem kullanmaya uygun problem kurma becerilerinin incelenmesi
An investigation of fifth grade students' problem posing skills suitable for using four operations on natural numbers
  1. Tez No: 696781
  2. Yazar: ESRA ATBİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERYILMAZ ÇEVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmanın amacı, ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerini; yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış problem kurma türlerine göre incelenmesidir. Yöntem olarak, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu Bilecik İlinde bulunan bir devlet okulunda 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 40 ortaokul beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, problem kurma etkinlikleri, problem çözme testi ve 40 öğrencilerden başarı düzeyi yüksek ve orta olan öğrencilerle yapılan görüşmeden elde edilmiştir. Elde edilen veriler, literatür taramasından elde edilen değerlendirme durumları incelenerek, öğrenci cevapları analizi yapılarak kategorize edilmiştir. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre öğrenciler en fazla yarı yapılandırılmış problem kurma türüne ait etkinliklerde zorlanmıştır. Yapılandırılmış problem kurma etkinliklerinde problem metni açısından anlaşılır problem kurmuşlardır. Yapılandırılmamış problem kurma etkinliklerinde yazılan problemlerin hepsi çözülebilir olup problem metni açısından yapılandırılmış problem kurma etkinliklerinde oluşturulan problemlere göre daha fazla yazım yanlışı, anlatım bozuklukları vardır. İşlem konusunda sınırlandırılmayan etkinliklerde öğrencilerin tek işlemli problemlerde en çok kullandıkları işlem toplama işlemi ve çarpma işlemi olup birden fazla işlemli problemlerde en fazla toplama ile çıkarma, toplama ile çarpma işlemleri birlikte kullanılmıştır. Öğrencilerin, problem çözme puanları ile problem kurma etkinlik puanları paralellik göstermektedir. Problem kurma becerilerini geliştirmek için sınıf içi uygulamalara önem verilmeli, kurulan problemler sınıf içinde incelenmeli, çıkarma işlemi ve bölme işlemi ile ilgili problemlerdeki matematiksel ifadelere dikkat çekilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the problem posing skills of secondary school fifth grade students; structured, semi-structured and unstructured problem posing types. Case study pattern was used as a qualitative research method. The research was conducted in the spring term of 2019-2020 academic year with 40 students in a public school in Bilecik province. Problem posing activity papers and problem solving activity papers were used as data collection tools. The data obtained were categorized by examining the evaluation situations obtained from the literature review and by analyzing student responses. According to the results obtained from the findings, the students had the most difficulty in semi-structured problem posing activities. In terms of the problem text of unstructured problem posing activities, there are more spelling mistakes and expression disorders than the problems created in structured problem posing. Addition and multiplication operations were used the most in the activities that did not have any operation limitations. In multi-operation problems, addition and subtraction, addition and multiplication are used together. In order to improve student's problem posing skills in-class practices should be given importance problems should be examined in the classroom and attention should be paid to mathematical expressions in problems related to subtraction and division.