Maarif Modeli çerçevesinde matematik tarihi öğretimininöğrencilerin matematiğin doğasına yönelik inançları, tutumları veöğretmen deneyimleri
The teaching of the history of mathematics Maarif Model students' beliefs about the nature of mathematics, their attitudes, and teachers experiences
  1. Tez No: 1006198
  2. Yazar: ŞÜKRAN ATIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de matematik öğretim programlarında matematik tarihi entegrasyonu, benimsenen program anlayışları doğrultusunda şekillenmiştir. Bu doğrultuda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Matematik Dersi Öğretim Programı ile matematik tarihi öğretime daha sistematik ve yapılandırılmış biçimde dahil edilmiştir. Bu araştırma, matematik tarihi ile bütünleştirilmiş öğretim uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin matematiğin doğasına yönelik inançları ve matematik dersine yönelik tutumları üzerindeki etkilerini ve öğretmen görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, eş zamanlı karma yöntem deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın öğrenci grubunu, İstanbul ili Eyüpsultan ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 33 beşinci sınıf öğrencisi, öğretmen grubunu ise 30 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Matematik tarihi ile bütünleştirilmiş öğretim uygulamaları, 2024-2025 eğitim öğretim yılı boyunca doğal sayılar, geometri ve algoritma temaları kapsamında derslerin doğal akışında gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın nicel verileri öğrencilerin tutumlarını belirlemek amacıyla Mersin ve Durmuş (2021) tarafından geliştirilen“Matematik Tarihi Destekli Matematik Derslerine Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada nitel veriler ise öğrenci yazılı görüş formu ve öğretmen görüş formu ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, Kolmogorov–Smirnov normallik testi, bağımlı örneklemler t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmış, nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, matematik tarihi ile bütünleştirilmiş öğretim uygulamalarının öğrencilerin matematiğin doğasına yönelik inançlarını olumlu etkilediğini ve matematik dersine yönelik tutumlarında anlamlı bir gelişim sağladığını göstermektedir. Öğretmen görüşleri, matematik tarihinin öğretim sürecini zenginleştirdiğini, ancak uygulama sürecinde zaman yönetimi ve rehberlik gereksinimi gibi sınırlılıkların bulunduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, matematik tarihinin öğretim sürecine planlı ve bütüncül biçimde entegre edilmesinin öğrenci inanç ve tutumlarına önemli katkılar sağladığı belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçların matematik tarihi kullanımının öğrencilerin tutumlarını olumlu etkilediğini gösteren araştırmalarla da paralellik göstermektedir. Bu doğrultuda matematik tarihi entegrasyonunun öğrencilerin inanç ve tutumlarını olumlu yönde desteklediği dikkate alınarak, bu tür etkinliklere ders süreçlerinde planlı ve sistemli biçimde yer verilebilir.
Özet (Çeviri)
The integration of the history of mathematics into mathematics teaching programmes in Turkey has been shaped in line with the adopted programme approaches. In this context, the history of mathematics has been incorporated into the teaching process in a more systematic and structured manner through the Türkiye Century Education Model Secondary School Mathematics Teaching Programme. This research aims to examine the effects of teaching practices integrated with the history of mathematics on fifth-grade students' beliefs about the nature of mathematics and their attitudes towards mathematics lessons, as well as teachers' views. The research was conducted using a concurrent mixed-methods design. The student group consisted of 33 fifth-grade students attending a state secondary school in the Eyüpsultan district of Istanbul, while the teacher group consisted of 30 secondary school mathematics teachers. Teaching practices integrated with the history of mathematics were implemented during the natural flow of lessons within the themes of natural numbers, geometry, and algorithms throughout the 2024-2025 academic year. The quantitative data for this study were collected using the 'Attitude Scale Towards Mathematics Lessons Supported by the History of Mathematics' developed by Mersin and Durmuş (2021) to determine students' attitudes. Qualitative data were obtained through student written opinion forms and teacher opinion forms. Descriptive statistics, the Kolmogorov–Smirnov normality test, the paired-samples t-test, and Pearson correlation analysis were used in the analysis of quantitative data, while qualitative data were analysed using content analysis. The research findings show that teaching practices integrated with the history of mathematics positively affect students' beliefs about the nature of mathematics and bring about a significant improvement in their attitudes towards mathematics lessons. Teacher opinions revealed that the history of mathematics enriched the teaching process, but limitations such as time management and guidance requirements existed during the implementation process. In line with the results obtained, it was determined that the planned and holistic integration of the history of mathematics into the teaching process made significant contributions to student beliefs and attitudes. The findings of this study are consistent with research showing that the use of the history of mathematics positively influences students' attitudes. In this regard, considering that the integration of mathematical history positively supports students' beliefs and attitudes towards mathematics, such activities can be incorporated into the teaching process in a planned and systematic manner.