Biennials of Sinop, Çanakkale, and Mardin in the context of biennalization
Bienalizasyon kapsamında Sinop, Çanakkale ve Mardin bienalleri
  1. Tez No: 696785
  2. Yazar: BEGÜM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN DEMET LÜKÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
1987 yılından bu yana, İstanbul Bienali'nin organizasyonu nedeniyle Türkiye Uluslararası Sanat sahnesinde önemli bir figür haline geldi. Sinop, Çanakkale ve Mardin gibi diğer şehirler de kendi bienallerini düzenledi, ancak bu bienallerle ilgili yapılan çalışmalar oldukça az. Bu çalışma, Sinop, Çanakkale ve Mardin bienalleri hakkında yararlı bir bilgi kaynağı sunmayı ve bunları daha geniş bir bienalizasyon bağlamında tartışmayı amaçlamaktadır. Bu hedefe ulaşmak için, bu bienallerin kurucuları ve organizatörleri ile bir dizi röportaj yapıldı. Bu söyleşiler ışığında, Sinop, Çanakkale ve Mardin bienallerinin yöreleriyle daha verimli bir ilişki kurduğu ve İstanbul Bienali gibi büyük ölçekli bienallere kıyasla niteliksel olarak daha başarılı örnekler olarak görülebileceği açıktır. Ayrıca, bu tartışma aynı zamanda“merkezi”ve“periferik”bienaller arasındaki İkilemi sorgulama ihtiyacını vurgularken, yeni bir anlayışa duyulan ihtiyacı da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since 1987, Turkey became an important figure in the international art scene due to the organization of the Istanbul Biennale. Other cities like Sinop, Çanakkale, and Mardin also organized their own biennials, however, there is a lack of studies conducted concerning those biennials. This study aims to present a useful source of information about the biennials of Sinop, Çanakkale, and Mardin while discussing them in the larger context of biennalization. To accomplish this goal, a series of interviews were made with the founders and organizers of those biennials. In the light of these interviews, it is evident that the biennials of Sinop, Çanakkale, and Mardin form a more efficient relationship with their locality and they may be considered as qualitatively more successful examples when compared with the large-scale biennials like the Istanbul Biennale. Furthermore, this discussion also stresses the need for questioning the dichotomy between“central”and“peripheral”biennials while presenting the need for a new understanding.