Exhibition strategies of video works at Istanbul Biennials
İstanbul Bienallerinde video sanatının sergilenme stratejileri
  1. Tez No: 789240
  2. Yazar: ÖYKÜ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
“İstanbul Bienallerinde Video Sanatının Sergilenme Stratejileri”başlıklı yüksek lisans tez çalışması, videonun sanatsal bir ifade biçimi olarak kullanılmasına zemin hazırlayan teknolojik, toplumsal ve sanatsal olayların yanı sıra video sanatının dünya ve Türkiye'deki gelişimini, video sanatının sergilenmesinde belirleyici olan unsurları ve İstanbul Bienalleri'nde video sanatının sergilenmesinde kullanılan yaklaşımları kapsamaktadır. İnsanoğlunun, görüntüyü kaydetme arzusunun sonucu olarak fotoğraf ve sinemanın keşfinin ardından, 1950'li yıllarda manyetik görüntü kayıt araçlarının devreye girmesi, sanatçıların üretim süreçlerine etki edebilecek özgün bir yapı sunmuş, bu yıllarda televizyonun kullanımı hızla yaygınlaşırken, televizyon yayıncılığında kullanılmak üzere geliştirilen kayıt ve gösterim aracı olan video teknolojisinin gelişimi de televizyonuna paralellik göstermiştir. Video sanatı, televizyonun etkilerinin yaygınlaştığı bir dönemde, sanatçılar tarafından televizyon yayıncılığını eleştirmek için kullanılmaya başlanmış, ilerleyen zamanlarda, farklı disiplin ve bakış açısından sanatçılar videonun olanaklarını kullanarak yeni stratejiler geliştirmişlerdir. 1960'dan itibaren başta Avrupa olmak üzere farklı ülkelerde sanatçılar videoyu bir ifade aracı olarak kullanmaya başlamış ve video hızla yayılmıştır. Türkiye'de ise video sanatının yaygınlaşmaya başlaması, 1990'lara denk gelmiş, 2000'li yıllarda ise özel sanat kurumlarının sayısında yaşanan artış, farklı stratejiler kullanarak üretim yapan sanatçıların üretimlerini sergilemelerine olanak sağlamış, video araçlarının teknolojisinin ucuzlamasıyla birlikte sanatçıların video sanatına olan ilgileri artmıştır. Öte yandan, videonun zamana ve teknolojiye dayalı, hareketli yapısı nedeniyle video sanatının sergilenmesinde göz önünde bulundurulması gereken unsurlar geleneksel sanat yapıtlarının sergilenmesinden farklılık göstermiştir. Bu bakımdan video sanatının sergilenmesinde biçimsel kaygıların yanı sıra özellikle 1990'ların ortasında ilk dijital kameraların piyasaya sürülmesine kadar, donanım ve teknik olanaklar belirleyici olmuştur. Video görüntüleme cihazlarının video sanatının sergilenmesindeki kullanımı da çoğunlukla teknolojik gelişmelere bağlı kalmasına karşın, çalışmanın gösterilmesinde kullanılan araçla olan kavramsal ve formal ilişkisi veya içerisinde bulunduğu mekanın unsurlarıyla olan ilişkisi gibi faktörler de kullanılacak cihazlarının belirlenmesinde etkili olmuştur. Videonun kendine has mekan, hareket ve imge ilişkileri modernist beyaz küp galeri mekanında normativ izleme koşullarını dönüştürmüştür. Sanat kurumları, video eserlerin süresi ve eserleri katı zamansal çerçevelere sabitlemenin karmaşıklığı nedeniyle, ileride siyah küp olarak anılacak, sinemanın kodlarına ve geleneklerine bağlı kalınarak oluşturulan özel alanlar yaratmaya başlamışlardır. İstanbul'da güncel sanatın eğilimlerini göstermek ve bu alandaki tartışmalara bir alan açmayı amaçlayan İstanbul Bienalleri'nde ise video sanatı örnekleri ilk kez, 1992 yılında gerçekleşen 3. İstanbul Bienali'nde sergilenmiştir. Bu bağlamda, çalışma kapsamında, 17. İstanbul Bienaline kadar gerçekleştirilen, İstanbul Bienalleri'nde video sanatının gösterilmesinde kullanılan yaklaşımların anlamlandırılmasına zemin oluşturmak amacıyla video sanatının kökenlerinden başlayarak, videonun sanatsal bir ifade biçimi olarak kullanılmaya başlanmasının ardından ortaya çıkan farklı anlatım biçimleri ortaya konulmuş, Dünyada ve Türkiye'de tarihsel süreç içerisinde video sanatının gelişimi ulusal ve uluslararası etkinliklerle ele alınmış, video sanatının sergilenmesinde belirleyici olan unsurlar tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise İstanbul Bienali katalog ve rehberlerinin yanı sıra basılı ve çevrimiçi medyada yer alan haberlerden yararlanılarak bienallerde yer alan video çalışmaları tespit edilmiş ve sergilemede kullanılan yaklaşımlar örnekler vasıtasıyla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The master's thesis titled“Exhibition Strategies of Video Works at Istanbul Biennials”includes the technological, social, and artistic events that pave the way for the use of video as an artistic expression, as well as the development of video art in the world and in Turkey, the determining factors in the exhibition of video art and the approaches used in the exhibition of video art at Istanbul Biennials. After the discovery of photography and cinema as a result of humanity's desire to record images, the introduction of magnetic image recording tools in the 1950s provided a unique structure that could affect the production processes of artists and while the use of television became widespread in those years, the development of video technology, which was a recording and display tool developed for use in television broadcasting, also showed parallelism with television. Video art was used by artists to criticize television broadcasting at a time when the effects of television became widespread, and later on, artists developed new strategies using the possibilities of video from different disciplines and perspectives. Since 1960, artists in different countries, especially in Europe, have started to use video as a means of expression and video has spread rapidly. In Turkey, the spread of video art coincided with the 1990s, and the interest of artists in video art increased in the 2000s. On the other hand, the elements to be considered in the exhibition of video art differed from the exhibition of traditional artworks due to the time and technology-based and dynamic nature of the video. In this respect, in addition to formal concerns, hardware and technical possibilities were decisive in the exhibition of video art, especially until the introduction of the first digital cameras in the mid-1990s. Although the use of imaging devices in displaying video art mostly depends on technological developments, factors such as the conceptual and formal relationship with the tool used in the demonstration of the work were also effective in determining the devices to be used. The unique space and image relations of the video have transformed the normative viewing conditions in the modernist white cube gallery space. Consequently, art institutions have started to create special spaces, which will be known as the black cube in the future, which are created by adhering to the codes and traditions of cinema. The examples of video art were exhibited for the first time at the 1992 - 3rd Istanbul Biennial, which aim to show the trends of contemporary art in Istanbul and open a space for discussions in this field. In this context, within the scope of the study, starting from the origins of video art and after the use of video as an artistic expression, different forms of expression have been revealed in order to provide a basis for the interpretation of the approaches used in displaying video art in the editions held until the 17th Istanbul Biennial; the development of video art in the historical process in the world and in Turkey has been examined through national and international events; the determining factors in the exhibition of video art are discussed. In the last part of the study, video works in the biennials were detected with the help of the Istanbul Biennial catalogs and guides, as well as the news in the printed and online media, and the approaches used in the exhibition were presented through examples.