Üniversite öğrencilerinin iyilik hali,kişisel gelişim yönelimi ve geleceğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship betweenuniversity students 'wellness, personal development initiativeand attitude toward the future
  1. Tez No: 696812
  2. Yazar: ESRA ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ÖZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın temel amacı,üniversite öğrencilerinin iyilik hali,kişisel gelişim yönelimi ve geleceğe yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel veri ve nitel verinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerdir. Nicel araştırma örneklemi tıp, diş hekimliği, eğitim fakültesi ve meslek yüksek okulunda öğrenim gören 450 öğrenci; nitel araştırmanın çalışma grubu aynı üniversitede öğrenim gören 30 öğrenciden oluşmakta. Veri toplama araçları olarak nicel çalışma için Kişisel Bilgi Formu, İyilik Hali Yıldızı Ölçeği, Kişisel Gelişim Yönelimi Ölçeği- II ve Geleceğe Yönelik Tutum Ölçeği; nitel çalışma için Görüşme Formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22 Paket Programıyla betimsel istatistik, ANOVA, t-test, Pearson korelasyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda nicel ve nitel veriler birbirini desteklemiştir. Araştırmada genel iyilik hali, kişisel gelişim yönelimi ve geleceğe olumlu yönelim arasında yüksek düzeyde korelasyon olduğu saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin iyilik halinin artırılması,kişisel gelişim yönelimlerinin desteklenmesi ve geleceğe yönelik tutumlarının iyileştirilmesine yönelik çalışma, program, modellerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between university students' wellness, personal development initiative and attitudes towards the future. An explanatory design, one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative data are used together, was used. Population of research is students of Van Yüzüncü Yıl University. Quantitative research sample consisted of 450 students studying in medicine, dentistry, faculty of education and vocational high school; the study group of the qualitative research consists of 30 students studying at the same university. Personal Information Form, Well-Star Scale, Personal Growth Initiative-II, Attitudes toward Future Scale are used for quantitative study, Interview Form was used for qualitative study as data collection tools. In the analysis of quantitative data, descriptive statistics, ANOVA, t-test, Pearson correlation analysis methods were used with the SPSS 22 Package Program. Qualitative data were evaluated with content and descriptive analysis methods. As a result of this study, quantitative and qualitative data supported each other. In this study, high level of correlation between general wellness, personal growth initiative and attitudes towards the future was found. There is a need to develop studies, programs and models to increase the wellness of university students, to support their personal development initiative and to improve their attitudes towards the future.