IL-18 gen polimorfizmlerinin şizofreni hastalarında etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of IL-18 gene polymorphisms in patients with schizophrenia
- Tez No: 696818
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KARAKAŞ ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KARACAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şizofreni; bireyin duygularını yöneltme, karar verme, sosyal ilişkiler kurma becerilerine müdahale eden bir düşünce bozukluğudur. Epidemiyolojik çalışmalar şizofreni patofizyolojisinde hem genetik hem de çevresel faktörlerin şizofreni üzerinde etkili olduğunu bildirmiştir. Sitokinlerinde psikiyatrik hastalıklarda etkinliğini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Bunlardan IL-18 düzeyinin tüm şizofreni hastalarında normal seviyelerin üstünde olması dikkat çekicidir. Bu çalışmada ise, IL-18 rs1946518 (-607C/A) ve rs187238 (-137 G/C) promoter polimorfizmlerinin şizofreniye yatkınlıkla ilişkisi, şizofreninin tanı ve erken dönem şizofreni tanısında kullanılabilecek genetik biyobelirteçlerin bulunması amaçlanmıştır. Çalışmada 140 şizofreni hastası ve 104 sağlıklı kontrol grubundan EDTA'lı tüplere kanlar toplandıktan sonra DNA izolasyonu yapıldı. rs1946518 ve rs187238 polimorfizmleri polimeraz zincir reaksiyonları-restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemiyle tespit edildi. Bant boyutları dikkate alınarak genotiplendi ve SPSS20 istatistik programı ile p0,05).
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a thought disorder that affects an individual's ability to direct their emotions, make decisions, and establish social relationships. Epidemiological studies have reported that both genetic and environmental factors are effective in the pathophysiology of schizophrenia. In addition, there are many studies showing the effectiveness of cytokines in psychiatric diseases. It has been reported that IL-18 level is significantly higher in patients with schizophrenia than in healthy individuals. In this study, it was aimed to explain the relationship of IL-18 rs1946518 (-607C/A) and rs187238 (-137 G/C) promoter polymorphisms with susceptibility to schizophrenia and to find genetic biomarkers that can be used in the diagnosis of early schizophrenia. In our study, DNA isolation was performed after blood collection from 140 schizophrenic patients and 104 healthy control groups into EDTA tubes. rs1946518 and rs187238 polymorphisms were detected by polymerase chain reactions-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) method. It was genotyped considering the band sizes and evaluated with the SPSS20 statistical program at p0.05). On the other hand, for the rs1946518 polymorphism, there was a statistically significant relationship between the schizophrenia patients and the control group at the allele level (p0.05), but there was a statistically significant difference between schizophrenia patients and the control group in terms of allele frequencies and the C allele showed a protective effect.