Sürdürülebilir giyim modasında modüler tasarım: Bir koleksiyon önerisi
Modular fashion design according to concept of sustainability: A collection proposal
  1. Tez No: 696819
  2. Yazar: IŞIN ŞEVKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IRMAK BAYBURTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsan yaşamının büyük bir bölümünü kapsayan tekstil, günümüz moda sisteminin yönlendirdiği en geniş endüstrilerden biridir. Teknolojinin gelişmesi, hızlı moda olgusunun oluşmasında büyük bir etken olmakla beraber aynı zamanda sürdürülebilir inovatif lif ve boyarmadde gibi materyallerin gelişmesine de olanak tanımıştır. Günümüzde artan tüketimin küresel ölçekteki etkileri göz önünde bulundurulduğunda, hızlı moda sisteminin tüketim toplumuna dönüşmemizde büyük bir etken olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda, hızlı moda ve yavaş moda kavramları karşılaştırılarak, sürdürülebilirlik olgusu ve moda kavramı irdelenmiş; giyim modasının tüketimdeki etkileri ele alınmıştır. Çalışmada, teknolojinin katkıları ile tekstilde geliştirilen inovatif sürdürülebilir materyaller incelenirken; sürdürülebilir modaya katkı sağlayacak tasarım yaklaşımları, akademik makale, tez ve kitap yayınlarından araştırılmıştır. Sürdürülebilir moda ve bir tasarım yaklaşımı olarak modüler giyim tasarımı ilişkisi çalışılmıştır. Tüketicilerin giyim ürünü alırken çevre ve insan sağlığı hakkındaki bilinçleri ve modüler giyim tasarımına yönelik bakış açılarını değerlendirmek amacı ile“Giyim Modasında Tüketim ve Sürdürülebilirlik”başlığı altında interaktif bir anket çalışılması yapılmış; çalışmada elde edilen istatiksel veriler, ilgili tez çalışmasında sunulmuştur. İlgili çalışmada, sürdürülebilir inovatif yaklaşımlar ve modüler giyim tasarımı, sürdürülebilir bir tasarım stratejisi olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda yapılan akademik makale ve tez çalışmaları, giyim endüstrisi içerisindeki modüler giyim tasarımı örnekleri incelenerek; modüler giyim tasarımına yönelik bir kapsül koleksiyon önerisi sunulmuştur. Tez çalışması; moda ve tekstil endüstrisi içerisindeki tasarımcı ve üreticiler ile beraber, tüketiciler üzerinde de sürdürülebilirlik, sağlık ve çevre bilinci konularına dikkat çekmek ve katkı sunmak amaçlıdır.
Özet (Çeviri)
Textile and clothing industries are one of the broadest industries which cover most parts of human life, driven by today's fashion system. In spite of the fact that the development of technology is a major factor in the formation of fast fashion, it has also contributed to the development of sustainable innovative fibers and dye materials. Considering the effects of today's increased consumption on a global scale, the fast fashion system has a great impact on our consumerist society. In this context, as the clothing industry and fashion concepts are interrelated, the concepts of fast fashion and slow fashion systems were compared, and also dealt with while considering the effects of consumption. In this study, innovative sustainable textile materials which contributed by technology were examined; and also based around the idea of sustainability, the studies on design approaches that will contribute to sustainable fashion were investigated from various articles, thesis and academic publications. As a design approach, modular clothing was studied. In addition, an interactive survey study under the heading“Fashion consumption and Sustainability”was prepared in order to evaluate the consumers' awareness of the environment and human health while they are purchasing clothing and their perspectives towards modular design. Survey results were supported by statistical data obtained on the internet, and presented in this study. In the related study, sustainable innovative approaches and modular clothing design were considered and studied as a sustainable design strategy. In this context, a modular capsule collection proposal was presented by examining academic studies such as articles, thesis, and also modular clothing design examples in the fashion industry. The study aims to raise awareness and draw attention to sustainability, health, and environmental issues among consumers as well as designers, and manufacturers in the fashion industry.