Ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynama alışkanlıkları ile çocuklarda görülen davranış sorunları arasındaki ı̇lişki
The relation between parents' play habits with own children and behavioral problems in children
- Tez No: 696834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Oyun çocuğun dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bu önem, oyunun geliştirici ve iyileştirici etkisinden kaynaklanmaktadır. Çocuğun dünyasındaki diğer bir önemli unsur ise ebeveyndir. Ebeveynle ilişki çocuğun dünyasını etkilemektedir. Oyun ve ebeveyn bir araya geldiğinde çocukta olumlu etkiler gözlemlenmektedir. Bu çalışmada ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynama alışkanlıkları ile çocuklarda görülen davranış sorunları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, rastgele seçilmiş okul öncesi (2-5 yaş grubu) 100 çocuğun ailesine uygulanan ölçek ve formlardan elde edilen bulgular üzerinden sonuçlandırılmıştır. Araştırma kapsamında, çalışmaya katılan ailelere internet ortamından sunulan 1.5-5 yaş çocukları için Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL) ve Çocuk Oyun İnceleme Formu ile çalışma yürütülmüştür. Elde edilen verilerin analizinde frekans analizi, betimleyici istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynama alışkanlıkları ile çocuklardaki davranış sorunları arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bulgulara göre, ebeveynle oyun oynama arttığında davranış sorunları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The play has an important place in the child's world. This importance is derived from enhancing development and healing effect of the play. Another important element in the child's world is the parent. The relationship with the parent affects child's world. When the play and the parent come together, positive effects are observed on the child. In this study, the relationship between the parents' habits of playing games with their children and behavioural problems in children is analysed. The research is concluded based on the findings obtained from the scales and forms applied to the families of 100 randomly selected preschool children (2-5 years old). Within the scope of the research, the study is carried out by Child Behavior Check List (CBCL) and Child Play Review Form for children aged 1.5-5, presented online to the families participating in the study. Frequency analysis, descriptive statistics, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) are used in the analysis of the obtained data. As a result of the research, it is found that there is a relationship between parents' play habits with their children and behavioral problems in children. According to the findings, when playing games with parents increases, behavioral problems decrease.