Stem eğitimi alan ve almayan okul öncesi öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerinin öğretimine ilişkin öz yeterlik algılarının incelenmesi
Examining the self-sufficiency perceptions of pre-school teachers who receive stem education and do not receive the teaching of 21ST century skills
- Tez No: 696833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
STEM eğitimi alan okul öncesi öğretmenlerinin demografik değişkenler ve aldıkları eğitimin uygulamalı veya teorik olması doğrultusunda, STEM eğitimi almayan okul öncesi öğretmenlerine göre; 21. Yüzyıl becerilerinin öğretimine ilişkin öz yeterlik algılarının daha yüksek olup olmadığını incelemesi amaçlanmıştır. STEM eğitiminin, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini öğretimine ilişkin öz yeterlik algılarında farklılık olup olmadığını incelemek ve bu bağlamda okul öncesi öğretmeni yetiştiren fakültelerin STEM eğitimini vermeye başlaması ve STEM eğitiminin yaygın olarak verilmesi için kaynak oluşturmak adına önemlidir. Bu araştırmada yapılandırılmış veri toplama aracı olan“21. Yüzyıl Becerileri Öğretimi Ölçeği”ayrıca sosyo demografik veri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 18 yaş üzerinde, 106 okul öncesi öğretmeni, oluşturulan anket çalışmasının bağlantı referansı elektronik posta ve çevrimiçi mesajlaşma yöntemiyle paylaşılarak online olarak örnekleme dahil oldular. Araştırmanın bulguları istatistiksel yöntemlerle çözümleyerek, araştırma hipotezini sınanarak elde edilen veriler analiz edilerek SPSS programında değerlendirilmiştir. STEM eğitimi alan ve almayan okul öncesi öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerinin öğretimine ilişkin öz yeterlik algılarının karşılaştırılarak incelendiği bu çalışmada, STEM eğitimi almanın okul öncesi öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerinin öğretimine ilişkin öz yeterlik algılarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu bağlamda okul öncesi öğretmenlerinin STEM eğitimi ile ilgili gerek öğretmenlik fakültelerinde gerekse hizmet içi eğitim, kurs gibi programlara katılmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
According to the demographic variables of preschool teachers receiving STEM education and the practical or theoreticality of the education they receive, according to preschool teachers who do not receive STEM education; To examine whether the perceptions of self-sufficiency related to the teaching of 21st Century skills are higher. Stem education is important to examine whether there is a difference in teachers' perceptions of self-sufficiency in teaching 21st century skills, and in this context, to raise funds for the faculties that train preschool teachers to start teaching stem educational approach and to provide widespread STEM educational approach education. The structured data collection tool“21. Century Skills Teaching Scale”also used socio-demographic data scale. The findings of the study were analyzed by statistical methods and the data obtained by testing the research hypothesis were analyzed and evaluated in the SPSS program. Survey applications for research studies were applied using online communication tools. Preschool teachers who receive stem education and don't have it are expected to be the 21st century's most taught teachers. In this study, which examined the perceptions of self-sufficiency for teaching 19th century skills, a significant difference was found in the perceptions of self-sufficiency for the teaching of 21st century skills of preschool teachers of STEM education. In this context, preschool teachers may be advised to participate in programs such as in-service education and courses related to STEM education in both teaching faculties and STEM education in order to raise their perception of self-sufficiency in teaching 21st century skills.