Sınıf öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between class teachers' emotional intelligence levels and their attitudes to the rights of children
  1. Tez No: 696835
  2. Yazar: İSMAİL KORKMAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin duygusal zekaları ile çocuk haklarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin betimsel düzeyde değerlendirildiği bir çalışma olup nicel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme tekniği ile belirlenmiş 354 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin demografik bilgilerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, öğretmenlerin duygusal zeka düzeylerini belirlemek için Tatar, Tok ve Saltukoğlu (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış“Schutte Duygusal Zeka Ölçeği”ve çocuk haklarına yönelik tutumlarını belirlemek için Karaman Kepenekçi (2006) tarafından geliştirilen“Çocuk Haklarına Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada duygusal zekanın, cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterdiğini fakat yaş, medeni durum, öğrenim durumu ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin çocuk haklarına yönelik tutumları medeni durum ve öğrenim durumuna göre farklılık gösterdiği fakat cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, çocuk haklarına yönelik eğitim almaları ve çocuk hakları sözleşmesini okuma durumlarına göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin duygusal zeka düzeyleri ile çocuk haklarına yönelik tutumları düzeyi arasında pozitif yönde, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Duygusal zeka düzeyi yüksek öğretmenlerin, çocuk haklarına yönelik tutumları düzeyininde yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research is a study in which the relationship between classroom teachers' emotional intelligence and their attitudes towards children's rights is evaluated at a descriptive level and is designed according to the quantitative survey model. The sample of the study consists of 354 classroom teachers determined by simple random sampling technique. In the study, the personal information form created by the researcher to determine the demographic information of the teachers, the“Schutte Emotional Intelligence Scale”adapted to Turkish by Tatar, Tok and Saltukoğlu (2011) to determine the emotional intelligence levels of the teachers, and the Karaman Kepenekçi (2006) to determine their attitudes towards children's rights.“Attitude Scale Towards Children's Rights”was used. In the study, it was concluded that emotional intelligence differs according to the gender variable, but does not differ according to the variables of age, marital status, educational status and professional seniority. It has been determined that the attitudes of the classroom teachers participating in the research towards children's rights differ according to marital status and educational status, but do not differ according to gender, age, professional seniority, education on children's rights and reading the children's rights convention. It was determined that there was a positive, low-level significant relationship between the emotional intelligence levels of the teachers participating in the study and their attitudes towards children's rights. It can be said that teachers with a high level of emotional intelligence have a high level of attitudes towards children's rights.