Çorum'daki asansörlerin periyodik kontrollerinin sonuçları ve asansörlerde yeni nesil güvenlik önlemleri
The results of the periodic control of elevators in çorum and new generation safety measures in elevators
- Tez No: 696844
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÖKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Makine Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Mechanical Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında Çorum'daki elektrikli asansörlerin 2017, 2018 ve 2019 yıllarındaki muayene raporlarının sonuçları incelenerek önemli eksiklikler grafikler halinde listelenmiştir. Periyodik kontrolün ne olduğu, neden ve nasıl yapıldığı üzerinde durulmuş, kontrollerde karşılaşılan sorunlardan bahsedilmiştir. Asansörler muayene raporlarına göre en önemli kusur ve ağır kusurlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Kusurların neler olduğu açıklanmıştır. Asansörlerde neden bu eksikliklerin olduğu, periyodik kontrollerin neden gerekli olduğu üzerinde durulmuştur. Asansörlerdeki tehlikelerden bahsedilerek asansörlerde gerçekleşen kazalardan örnekler sunulmuştur. Yayınlanan TS EN 81-20 standardında değişen güvenlik tedbirlerinin neler olduğu, eski standarttan farklı olarak ne gibi tedbirler getirildiği hususu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the results of the inspection reports of the elevators in Çorum in 2017, 2018 and 2019 were examined and important deficiencies were listed in graphics. What is the periodic control, why and how it is done, and the problems encountered during the controls are mentioned. According to the elevator inspection reports, the most important and severe defects were examined in detail. What it is explained that the flaw was. It has been emphasized why these deficiencies exist in elevators and why periodic controls are necessary. By mentioning the dangers in elevators, examples of accidents in elevators are presented. In the published TS EN 81-20 standard, it has been focused on what the changing security measures are and what measures have been introduced different from the old standard.