Ergenlerde problemli internet kullanımı, duygusal zeka ve okul iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between problematic internet use and emotional intelligence and school climate in adolescents
  1. Tez No: 696848
  2. Yazar: ÖZKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAHİM YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı ergenlerde problemli internet kullanımı ile duygusal zeka düzeyleri ve okul iklimi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılı İstanbul ilinin farklı ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 700 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği Ergen Formu, Duygusal Zeka Ölçeği Kısa Formu ve Okul İklimi Ölçeği Lise Formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde Bağımsız Gruplar t Testi, ANOVA, Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi tekniklikleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ergenlerin problemli internet kullanımları cinsiyete, sınıf düzeyine, eğitim amacı dışında internette geçirilen süre, evde internet bağlantısı durumu ve sosyal medya hesabı durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Okul iklimi algısı, okul türüne göre anlamlı olarak farklılaşmakta; okul iklimi ölçeğinin alt boyutlarından düzen ve disiplin boyutu ise cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ergenlerin duygusal zeka düzeyleri ise kardeş sayısına göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Araştırmamızda duygusal zeka ölçeği alt boyutlarından öz kontrol ve iyi oluşun; okul iklimi ölçeği alt boyutlarından düzen-disiplin ve öğrenciler arası ilişkilerin problemli internet kullanımına etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between problematic internet use in adolescents and their emotional intelligence levels and perceptions of school climate. The sample group of the study consists of 700 students studying in different secondary education institutions in Istanbul in the 2020-2021 academic year. In the study, data were collected through Personal Information Form, Problematic Internet Use Scale for Adolescents, Emotional Intelligence Scale Short Form, School Climate Scale for High School. The obtained data were analyzed using the SPSS 22 package program. Independent Groups t-Test, ANOVA, Pearson Product Moments Correlation Coefficient and Multiple Regression Analysis techniques were used in data analysis. As a result of the analysis, the problematic internet use of adolescents varies significantly according to gender, grade, time spent on the internet for purposes other than education, internet connection at home and social media account status. School atmosphere perception differs significantly depending on school type; order and discipline dimensions, which are sub-dimensions of the school atmosphere scale, differ significantly according to gender. Adolescents' emotional intelligence levels differ significantly depending on the number of siblings. In this study, it was concluded that; self-control and well-being, which are sub-dimensions of the emotional intelligence scale, and order-discipline and relations among students, which are sub-dimensions of the school atmosphere scale, have an effect on problematic internet use.