İrritabıl Barsak Sendrom(İBS)'lu hastalarda dışkılama alışkanlığının rektal mukozal mast hücre sayısı ve degranülasyonu ile ilişkisi
Association of the rectal mucosal mast cell and degranulation scores with bowel habit of patients who have irritable bowel syndrome
- Tez No: 69686
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA UZUNİSMAİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Gastroenteroloji poliklinik başvurusunun yaklaşık %50'sini oluşturan İrritabıl barsak sendromu (İBS)'nun patogenezinde, gastrointestinal sistemin düşük ağrı eşiği ve visseral afferentlerin artmış duyarlılığının rol oynadığı kabul edilir. Sistemik mastositozun gastrointestinal ve gastrointestinal sistem dışı semptomlarının İBS ile benzerliği, bu artmış duyarlılıktan kolonik mukozal mast hücrelerinin sorumlu olup olamayacağı hipotezini gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, İBS'li hastalarda dışkılama paterninin rektal mukozal mast hücreleri ve bunların degranülasyonu ile ilgisi olup olmadığı gösterilmeye çalışıldı. Bu amaç için yaş ve cins uyumlu 10 'ar hasta içeren konstipe dominant İBS (K-İBS), diyare dominant İBS (D-İBS) ve kontrol gurubu oluşturuldu. Hastalar sabahleyin İBS semptom sorgulaması doldurdular. Daha sonra, aynı gün her hastanın rektum ön duvarından hazırlık yapılmaksızın alman 2 adet mukozal biyopsi Carnoy solüsyonu ile fiksasyonu takiben Hematoksilen-Eozin ve Toluidin mavisi ile boyandı. Biyopsi kesitlerinde ışık mikroskobunda belirli alandaki ortalama mast hücre ve degranüle mast hücre skorları hesaplandı. Hastalar, rektal biyopsiyi takip eden 1 hafta süre ile dışkılama alışkanlıkları için günlük doldurdular. Her üç gurubun rektum mukozasında belli alanda sayılan mast hücreleri ve bunların degranülasyon oranları istatistik olarak fark göstermedi ve dışkılama alışkanlık parametreleri, toplam mast hücre sayısı ve degranüle mast hücre skorları ile korele etmedi. Bu çalışma sonuçları, İBS 'de rektal mukozal mast hücre sayısı veya degranülasyonunun, dışkılama alışkanlığım etkilemediğini düşündürür. Yine bu çalışma, muhtemelen mast hücrelerinin İBS patogenezi ile ilişkisi olmadığını düşündürmektedir.SUMMARY It is currently accepted that increased visceral sensitivity and low pain threshold both play important roles in the pathopyhsiology of irritable bowel syndrome (IBS), which makes nearly 50% of all patients, who are admitted to gastroenterology out-patient clinics. The similarity between gastrointestinal/ non-gastrointestinal symptoms of systemic mastocytosis and IBS, creates an hypothesis that whether colonic mucosal mast cells are responsible for increased visceral sensitivity in IBS. In this study, we tried to demonstrate whether rectal mucosal mast cells and their degranulations are associated with the defecation habit of IBS patients. For this purpose, a diarrhea dominant IBS (D-IBS), a constipation dominant IBS (C-IBS) and a control group, each consists of age and sex matched 10 patients, were established. All patients filled in an IBS symptom questionnaire in the morning of the rectal biopsy day. Later in the same day without any preparation, two rectal mucosal biopsies were taken from anterior wall of each patients' rectum, immediately fixed in Carnoy solution and later stained by Hematoxylin-eosin and Toluidine Blue. Prepared biopsies were examined under the light microscope at a standardized area to evaluate the mucosal mast cell and degranulation scores. The day after biopsies, all patients and controls started to fill in a defecation habit dairy for one week period. In all three groups, the number of mucosal mast cells and degranulation scores were not significantly different. In addition, defecation habit parameters of all groups were showed no correlation with the total number of mast cells and degranulation scores. This study suggests that there is no association between rectal mucosal mast cells or degranulated mast cells and defecation habit. This study may also suggests that, mast cells possibly have no role in the pathogenesis of IBS.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is currently accepted that increased visceral sensitivity and low pain threshold both play important roles in the pathopyhsiology of irritable bowel syndrome (IBS), which makes nearly 50% of all patients, who are admitted to gastroenterology out-patient clinics. The similarity between gastrointestinal/ non-gastrointestinal symptoms of systemic mastocytosis and IBS, creates an hypothesis that whether colonic mucosal mast cells are responsible for increased visceral sensitivity in IBS. In this study, we tried to demonstrate whether rectal mucosal mast cells and their degranulations are associated with the defecation habit of IBS patients. For this purpose, a diarrhea dominant IBS (D-IBS), a constipation dominant IBS (C-IBS) and a control group, each consists of age and sex matched 10 patients, were established. All patients filled in an IBS symptom questionnaire in the morning of the rectal biopsy day. Later in the same day without any preparation, two rectal mucosal biopsies were taken from anterior wall of each patients' rectum, immediately fixed in Carnoy solution and later stained by Hematoxylin-eosin and Toluidine Blue. Prepared biopsies were examined under the light microscope at a standardized area to evaluate the mucosal mast cell and degranulation scores. The day after biopsies, all patients and controls started to fill in a defecation habit dairy for one week period. In all three groups, the number of mucosal mast cells and degranulation scores were not significantly different. In addition, defecation habit parameters of all groups were showed no correlation with the total number of mast cells and degranulation scores. This study suggests that there is no association between rectal mucosal mast cells or degranulated mast cells and defecation habit. This study may also suggests that, mast cells possibly have no role in the pathogenesis of IBS.- 1 GİRİŞ İmtabıl barsak sendromu (ÎBS), rutin klinik incelemelerde herhangi bir neden bulunamayan karmdaki rahatsızlık hissinin (ağrı, distansiyon), dışkılama fonksiyonlanndaki anormal değişim (konstipasyon, diyare, tenezm vb.) ile birlikte olduğu semptomlar bütünüdür. Genel olarak gastrointestinal motilite disfonksiyonu olarak kabul edilen ÎBS için çok yaygın araştırma yapılmasına rağmen semptomların oluşumu ile ilgili fîkirbirliği yoktur. Son dönemde ek patofizyolojik yaklaşımlar açılmış olup, bunlardan belkide en taraftar toplayanı anormal uyaran algılanması ile ilgili olanıdır. ÎBS'li hastalarda gastrointestinal sistemin anorektum (1), rektosigmoid (2) ve ileum (3) gibi bölglerinde balon distansiyona cevap değerlendirilmiş, kontrole göre daha düşük ağrı Qşiği ve hipersensitivite saptanmıştır. Bu düşük ağrı eşiği oluşturan visseral algılamadaki değişimin santral sinir sisteminde korteks seviyesinde santral mı, primer viseral afferentler seviyesinde periferik mi, yoksa herikisinde birden mi oluştuğu konusunda halen kaydadeğer bir tartışma sürmektedir.