Gut hastalığı ile epidermal growth faktör (EGF), ATP binding cassette subfamily G member 2 (ABCDG2), solute carrier family 2 (SLCA2a9), alkol dehidrogenaz 1B (ADH1B), aldehit dehidrojenaz (ALDH2), glucokinase regulator (GCKR) ve IL-18 gen polimorfizmleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
- Tez No: 696866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAYAT ÖZKAN SEVENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gut Hastalığıile Epidermal Growth Factor (EGF), ATP Binding Cassette Subfamily G Member 2 (ABCDG2), Solute Carrıer Famıly 2 (SLCA2A9), Alkol Dehidrogenaz 1b (ADH1B), Aldehit Dehidrojenaz (ALDH2), Glucokinase Regulator (Gckr) ve IL-18 Gen Polimorfizmleri Arasındaki İlişkilerin Araştırılması Amaç: Bu tez çalışmasında, gut hastalığı ile epıdermal growth faktör (egf), atp bındıng cassette subfamıly g member 2 (abcdg2), solute carrıer famıly 2 (slca2a9), alkol dehıdrogenaz 1b (adh1b), aldehıt dehıdrojenaz (aldh2), glucokınase regulator (gckr) ve Il-18 gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Ve yine Gut hastalarında ürik asit ve bazı kan parametrelerinin gut ile ilişkisi incelendi.. İncelenen kan parametreleri prospektif olarak değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya cinsiyet ve yaş bakımından birbirine benzeyen 53 gut hastası ve 53 kontrol grubu olmak üzere toplamda 106 kişi katıldı. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden izole edilen genomik DNA kullanılarak belirtilen genlere ait yedi polimorfik bölge PCR yöntemi kullanılarak analiz edildi. Genotipleme“Melting Curve Genotyping”analizi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this thesis, the relationship between gout and epidermal growth factor (egf), atp binding cassette subfamily g member 2 (abcdg2), solute carrier family 2 (slca2a9), alcohol dehydrogenase 1b (adh1b), aldehyde dehydrogenase (aldh2), glucokinase regulator (gck) and Il-18 gene polymorphisms was analyzed. And again, the relationship between uric acid and some blood parameters in gout patients was examined. Examined blood parameters were evaluated prospectively. Results: A total of 106 people, 53 with gout and 53 in the control group, who were similar in terms of gender and age, participated in the study. Seven polymorphic regions of the gene were analyzed by the PCR method using genomic DNA isolated from patients snd healthy volunteers. Genotyping was done by“Melting Cur ve Genotyping”analysis.