Okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan eğitimcilerin çocuklardaki dil ve konuşma bozuklukları ile dil ve konuşma terapistliğine yönelik farkındalıklarının belirlenmesi: Kocaeli örneklemi
Determining the awareness of educators working in pre-school education institutions on language and speech disorders in children and language and speech therapist: The sample of Kocaeli̇
  1. Tez No: 696868
  2. Yazar: FATMA GÜNIŞIK KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma; Kocaeli ilinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan eğitimcilerin çocuklardaki dil ve konuşma bozuklukları ile dil ve konuşma mesleğine yönelik farkındalıklarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma Kocaeli ilindeki okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan 259 okul öncesi eğitimciyi kapsamaktadır. Araştırma, betimsel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, Toğram ve Maviş (2009) oluşturdukları“Dil ve Konuşma Bozukluklarına Yönelik Tutum ve Bilgi Anketi”ile Duru, Akgün ve Maviş (2018)'in“Dil ve Konuşma Terapisi Mesleğine Yönelik Farkındalığın Belirlenmesi'' çalışmasında yer alan ”Dil ve Konuşma Terapisi Farkındalık Anketi" kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olan anketler, katılımcılara çevrimiçi bir internet sitesi aracılığı ile katılımcılara mail vb. iletişim araçları kullanılarak iletilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 24 paket programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Katılımcıların ankette yer alan soru maddelerine verdikleri yanıtların ortalama puanları ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, okulöncesi eğitimcilerin dil ve konuşma terapisi mesleğine yönelik farkındalık düzeylerinin yaş değişkenine göre farklılık gösterdiği; genel olarak DKT mesleğinin ve çalışma alanlarının bilinirliliğinin yüksek olmadığı belirlenmiştir. Diğer bir taraftan katılımcıların dil ve konuşma bozukluklarına yönelik tutumlarında kararsızlık içinde oldukları bunun yanında bu tutumların yaş değişkenine göre farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; This study was conducted to determine the awareness of educators working in pre-school education institutions in Kocaeli about language and speech disorders in children and the language and speech profession. The research includes 259 preschool educators working in pre-school education institutions in Kocaeli. The research was conducted using descriptive research method. In the study, Toğram and Maviş (2009) created the“Attitude and Knowledge Questionnaire towards Language and Speech Disorders”and Duru, Akgün and Maviş (2018)'s“Determination of Awareness for Speech and Language Therapy Profession”. Therapy Awareness Questionnaire" was used. Questionnaires, which are data collection tools in the research, are sent to the participants via an online website, e-mail, etc. transmitted using communication tools. The data obtained were analyzed and interpreted in the SPSS 24 package program. The average scores and percentage values of the answers given by the participants to the questions in the questionnaire were calculated. According to the findings obtained in the study, the awareness levels of preschool educators towards the profession of language and speech therapy differ according to the age variable; In general, it was determined that the awareness of the DKT profession and working areas was not high. On the other hand, it was determined that the participants were undecided in their attitudes towards language and speech disorders, and these attitudes did not differ according to the age variable