Geç çocukluk dönemi sporcuların hayal etme ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between imagination and problem solving of late childhood athletes
- Tez No: 696890
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Her sporcu özeldir, çocuk sporcular ise benzersiz olmaları ile birlikte motive edilmeleri gerekmektedir. Öncelikle gerçekçi amaçlar planlanmalıdır. Beyin, fiziksel olarak gerçekleşen bir takım olaylar ile benzer bir olayın hayal gücündeki görselleştirmeleri arasındaki farkı ayırt edemez (Szameitat, Shen & Sterr, 2007). Sporda kullanılan hayal etme çalışmalarının yeterliliği öncelik olarak yetişkin ve elit sporcular üzerinde uygulanmış olup çocuk sporcular olayın bir kısım uzağında tutulmuştur fakat son yapılan araştırmalar ile birlikte çocukların fiziksel aktivitelerle imgeleme kullanımını desteklemektedir. Hayal etme kavramı için bazı yöntemler oluştururken bireylerin yaşları önemli bir faktördür. İmgeleme çalışmalarında, elde edilen becerinin belirli bir yaşa bağlı olup olmadığını açıklayan çalışmalarda, çocuk katılımcıların, yetişkin katılımcılara oranla daha iyi imgesel özellikler gösterdiği gözlenmiştir (Mulder vd. 2007). Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar, sporcularda hayal etme çalışmalarında amaçlanan yaş faktörüne dikkat çekmiş ve önemli bir faktör olduğu ortaya koyulmaktadır. Çalışmanın araştırma grubunu, 81 kız, 219 erkek olmak üzere 300 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmaya 2020-2021 yılı İstanbul, Eskişehir ve Trabzon ilindeki bireysel ve takım sporu yapan çocuk sporcular oluşturmaktadır. Araştırmada, Serin vd. (2010) tarafından geliştirilen İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri, Yorgun vd. (2020) tarafından çocuklar üzerine uyarlanan, Çocuklarda Hayal Etme Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel bir yöntem olan tarama modeli kullanılmıştır. Sporcuların demografik özelliklerinin saptanması için frekans, aritmetik ortalama, standart sapma gibi değerlere bakılarak analiz yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını tespit etmek için çarpıklık ve basıklık ile birlikte shapiro wilk (verilerin normal dağılım durumu) değerleri incelenmiştir (Büyüköztürk, 2010).
Özet (Çeviri)
Every athlete is special, child athletes need to be motivated as well as being unique. First of all, realistic goals should be planned. The brain cannot distinguish between a set of physical events and imaginative visualizations of a similar event (Szameitat, Shen & Sterr, 2007). The adequacy of imagery studies used in sports has primarily been applied to adult and elite athletes, and child athletes have been kept away from the event, but with the latest research, children support the use of imagery with physical activities. The age of individuals is an important factor when creating some methods for the concept of imagery. In the studies that explain whether the acquired skill is dependent on a certain age or not, it was observed that child participants showed better imaginative characteristics than adult participants (Mulder et al., 2007). The results of the researches have drawn attention to the age factor aimed in imagery studies and it is revealed that it is an important factor. The research group of the study consists of 300 participants, 81 women and 219 men. The research consists of child athletes who do individual and team sports in Istanbul, Eskişehir and Trabzon in the years 2020-2021. In the research, Problem Solving Inventory for Primary Education Level Children developed by Serin et al.(2010), Imagination in Children developed by Yorgun et al.(2020). Inventory and Personal Information Form were used. The survey model, which is a quantitative method, was used in the research. In order to determine the demographic characteristics of the athletes, analysis was made by looking at values such as frequency, arithmetic mean and standard deviation. Shapiro wilk (normal distribution of data) values were examined together with skewness and kurtosis to determine whether the data were suitable for normal distribution (Büyüköztürk, 2010).