Turist rehberlerinin ınstagram paylaşımlarının kişisel markalaşma kapsamında göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of tour guides instagram postings within the scope of personal branding
- Tez No: 696889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY KAYGALAK ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı, turist rehberlerinin kişisel markalaşma çerçevesinde sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarda öne çıkan unsurları belirlemektir. Paylaşımlarda yer alan görsel iletilerin çözümlenmesiyle, paylaşımların söz konusu hedef kitle tarafından nasıl algılandığı ve anlamlandırıldığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında Instagram profilleri üzerinden deneyimlerini paylaşan ve minimum 10K takipçi sayısına sahip olan turist rehberlerinin paylaşımları göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. İncelemede amaçlı örneklem türlerinden olan ölçüt örneklem kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan rehberlerin paylaşım sayılarının oldukça fazla olması nedeniyle çalışma, her rehber için en fazla beğeni alan beş fotoğrafla sınırlandırılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, rehberlerin kişisel markalaşma çerçevesinde yapmış oldukları paylaşımlarda görsel iletiler ve renklerin duygular üzerindeki etkisi kullanılarak profesyonel marka algısı oluşturdukları sonucuna ulaşılmıştır. Rehberlerin sahip oldukları yetkinlikler görseller aracılığıyla net bir şekilde ifade edilerek, hedef kitle üzerinde başarılı bir pazarlama stratejisi uygulanmaktadır. Ayrıca belirli aralıklarla paylaşım yapılarak görsellerde sürekliliğin sağlanması, görsellerin altında destinasyonlar hakkında bilgilendirmelerin yer alması ve çeşitli türde turizm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesiyle, rehberlerin çok yönlü yapıları vurgulanarak kitle üzerinde etkili bir kişisel marka imajı oluşturulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the prominent elements in the social media posts of tourist guides within the framework of personal branding. By analyzing the visual messages in the shares, it was tried to reveal how they were perceived and interpreted by the target audience. Within the scope of the research, the shares of tourist guides who share their experiences on Instagram profiles and have a minimum number of 10K followers were examined by semiotic analysis method. Criterion sampling, which is one of the purposeful sampling types, was used in the study. Due to the high number of shares of the guides within the scope of the research, the study was limited to the five photographs that received the most likes for each guide. As a result of the findings, it was concluded that the guides created a professional brand perception by using the effects of visual messages and colors on emotions in the sharing they made within the framework of personal branding. A successful marketing strategy is implemented on the target audience by clearly expressing the competences of the guides through visuals. In addition, it has been seen that an effective personal brand image is created on the audience by emphasizing the multi-faceted structures of the guides, by ensuring continuity in the images by sharing them at regular intervals, by providing information about the destinations under the images, and by performing various types of tourism activities.