Traktör ön dingil mesnedi ömrünün test verileri kullanılarak sonlu elemanlar analizi ile belirlenmesi
Determination of tractor front axle support fatigue life with finite element analysis by using test data
- Tez No: 696922
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Traktör kullanım ömrü boyunca, traktörün ana taşıyıcı yapılarından olan ön aks ve ön dingil mesnedi çeşitli ve karmaşık kuvvetlere maruz kalmaktadır. Traktörün, kötü yol koşullarının neden olduğu yükler altında çalışması, ömrünün hesaplanmasını da zorlaştırmaktadır. Ayrıca kullanılacak traktörün ön PTO grubuna sahip olması ile konu daha da karmaşık hale gelmektedir. Bu çalışmada, ERKUNT Traktör Sanayii A.Ş. tarafından üretilen HASRET 125 traktörünün ön dingil mesnedi tasarımının incelenmesi ve yorulma ömrünün, test verileri de kullanılarak sonlu elemanlar analizi yöntemi ile hesaplanmış ve hedef ömür altında kalan noktalar da tasarım revizyonu yapılarak, tasarımın güçlendirilmesi ve istenen ömür hedefine ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the life of the tractor, the front axle and front axle bracket, which are the main carrier structures of the tractor, are subjected to various and complex forces. The tractor's working under the loads caused by bad road conditions makes it difficult to calculate its life. In addition, the issue becomes more complicated with the tractor to be used having a front PTO group. For this purpose, ERKUNT Traktör Sanayii A.Ş. Examining the front axle support design of the HASRET 125 tractor manufactured by Ş., and calculating the fatigue life using the test data using the method of finite element analysis and It is aimed to strengthen the design and reach the desired life expectancy target by making a design revision at points below the target life time.