Çift dingilli tarım römorkları için geri manevra park asistanı tasarımı ve prototip imalatı
Design and prototype production of reversing park assist for double-axle agricultural trai̇ler
- Tez No: 977553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZ ŞEFLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada çift dingilli bir tarım arabası için geri manevra park asistanı sisteminin tasarımı, analizi ve prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Sistem, çeki demirinin lineer olarak hareket ettirilerek geri manevra esnasında tarım arabası döner mekanizmasının makaslama yapmasını belli bir oranda engellemektedir. Ayrıca geri gidişlerde manevra etkinliğini arttırmak için sabit olan arka dingil sistemi, hidrolik çift etkili bir silindir yardımıyla, dümenleme kabiliyeti kazandırılmıştır. Denemeler, U1 (Standart dönerli tarım arabasının denenmesi), U2 (Arkadan dümenleme ve döner serbest sisteminin denenmesi), U3 (Arkadan dümenleme ve döner sınırlı sisteminin denenmesi), U4 (Arkadan dümenle, hareketli çeki oku, döner serbest, sisteminin denenmesi) ve U5 (Arkadan dümenle, hareketli çeki oku, döner sınırlı, sisteminin denenmesi) olmak üzere beş farklı uygulamada yapılmıştır. Denemeler, üç farklı operatör (OP1, OP2, OP3) ile üç tekerrürlü olarak yapılmıştır. Yapılan denemelerde U1 uygulamasında tarım arabasının döner mekanizmasının serbest olmasından dolayı geri manevradaki park etme esnasında döner mekanizması tüm operatörlerde makaslamıştır. Bu nedenle U1 uygulamasından ortalama park etme süresi 223 s olarak bulunmuş ve diğer uygulamalara göre en uzun sürede gerçekleşmiştir. U2 uygulamasında ortalama park etme süresi 98 s tamamlanmış olup, tarım arabası arka dümenleme sistemi sayesinde park alanına minimum manevra ile park edilmiştir. U3 uygulamasında dönerin sınırlı olmasından dolayı geri manevra esnasında tarım arabasının ön aksı sürüklenmeye zorlanmıştır. Bundan dolayı geri manevra park işlemi ortalama 133 s sürmüştür. U4 uygulamasındaki denemeler ortalama 128 s'de gerçekleşmiştir. U4 uygulamasında traktör çeki demirinin lineer hareketinden dolayı geri manevra esnasında ön döner dingil mekanizması makaslamaya başladığı anda, traktör çeki oku hareket ettirilerek makaslama engellenmiştir. U5 uygulamasında traktör çeki okunun hareketli olmasından dolayı geri manevra esnasında tarım arabasının ön döner dingil mekanizmasının makaslamasının ve sürüklenmesinin önüne geçerek geri manevra park işlemi ortalama 102 s'de tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design, analysis, and prototype development of a reverse maneuvering parking assistant system for a double-axle agricultural trailer were carried out. The system limits the scissoring motion of the trailer's pivot mechanism during reverse maneuvers by enabling the drawbar to move linearly. Furthermore, to enhance maneuverability during reversing, the fixed rear axle system was equipped with steering capability using a double-acting hydraulic cylinder. The experiments were conducted in five different configurations: U1 (Standard pivot-type agricultural trailer), U2 (Rear steering and unrestricted pivot system), U3 (Rear steering and restricted pivot system), U4 (Rear steering, movable drawbar, unrestricted pivot system), and U5 (Rear steering, movable drawbar, restricted pivot system). Each configuration was tested with three different operators (OP1, OP2, OP3) and three replications. In the U1 configuration, due to the fully free pivot mechanism, the trailer experienced severe scissoring during parking maneuvers across all operators, resulting in the longest average parking time of 223 seconds. In the U2 configuration, the rear steering system enabled the trailer to be parked with minimal maneuvering, reducing the average parking time to 98 seconds. In U3, the restricted pivot mechanism forced the front axle of the trailer to skid during reversing, leading to an average parking duration of 133 seconds. In U4, an average parking time of 128 seconds was recorded. Thanks to the linear movement of the tractor's drawbar, scissoring was prevented as soon as the front pivot axle started to misalign. In U5, the combination of a movable drawbar and a restricted pivot system successfully prevented both scissoring and axle dragging during reverse maneuvers, resulting in an average parking time of 102 seconds.