The impact of marketing research on international marketing strategies
Pazarlama araştırmalarının uluslararası pazarlama stratejilerine etkisi
- Tez No: 696921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, pazarlama araştırmalarının uluslararası pazarlama stratejileri üzerindeki etkisini bilmektir. Bu çalışmanın pazarlama araştırmasında uluslararası faaliyet gösteren bir grup şirket üzerinde yürütüldüğü durumlarda, çalışmanın sorunu, pazarlama araştırmasının uluslararası pazarlama stratejisi üzerindeki etkisinin kapsamı ve pazarlama araştırmasının uluslararası pazarlama stratejileri stratejisinin verimliliğini nasıl etkilediği ve nelerin etkili olduğudur. Araştırmanın etkisi Çalışma, pazarlama araştırması ve uluslararası pazarlama stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir etki ilişkisinin varlığına ek olarak, en önemlisi pazarlama araştırması ile uluslararası pazarlama stratejileri arasında bir ilişkinin varlığı olan birçok hipotezi test etti. Uluslararası faaliyet gösteren firmaların çalışanlarına anketler dağıtılmış, 403 anket doldurulmuş ve analiz edilmiştir. Bir hipotez (SPSS) oluşturulmuş, çeşitli istatistiksel analizler yapılmış ve pazarlama araştırması ile uluslararası pazarlama stratejileri arasındaki korelasyon ve regresyon incelenmiştir. Araştırma, uluslararası pazarlama stratejilerinin etkinliğini artırmak için en önemlisi pazarlama araştırmalarına olan ilgi olmak üzere birçok sonuca ulaştı. Çalışma, uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde pazarlama araştırmaları için uzmanlaşmış bir departman kurulmasını ve şirketlerde kadro kalifiye etmek için sürekli olarak pazarlama araştırması alanında eğitim kurslarının düzenlenmesini önerdi. Pazarlama araştırması alanında daha fazla çalışma ve araştırma yapılmasını önermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to know the impact of marketing research on international marketing strategies. Where this study was conducted on a group of companies with international activity in marketing research, the problem of the study was the extent of the impact of marketing research on the international marketing strategy and how marketing research affects the efficiency of international marketing strategies strategy and what is the impact of research The study tested many hypotheses, the most important of which is the existence of a correlation between marketing research and international marketing strategies, in addition to the existence of a statistically significant impact relationship between marketing research and international marketing strategies. Questionnaires were distributed to employees of companies with international activity, 403 questionnaires were filled out and analyzed. A hypothesis (SPSS) was created, several statistical analyzes were performed, and the correlation and regression between marketing research and international marketing strategies were examined. The distribution and study strategy followed the descriptive analytical approach. The research reached many results, the most important of which is the interest in marketing research in order to increase the efficiency of international marketing strategies. The study recommended the necessity of establishing a specialized department for marketing research in companies with international activity and holding training courses in the field of marketing research on an ongoing basis to qualify cadres in companies. It also recommended conducting more studies and research in the field of marketing research because it contributes to increasing the efficiency of international marketing strategies.