Orkestra şefi için çalışma kılavuzu: Özgün bir tema üzerine varyasyonlar
A study guide fo conductors: Variations on an original theme
- Tez No: 696924
- Danışmanlar: PROF. EBRU GÜNER CANBEY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Orkestra ve Koro Şefliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
16. yüzyıldan itibaren kurumsallaşan müzik eğitiminde tüm çalgılar için başlangıç metotları bir biçimde belirlenmişken, orkestra şefliği eğitimine nasıl başlanacağı uzun süre belirsizliğini korumuştur. Orkestra şefliği bir süre orkestranın başkemancısı veya sürekli bas çalıcısı tarafından orkestra içindeki bulundukları yerden yapılmışsa da seslendirilen eserlerin karmaşıklaşması ve orkestra üye sayısının artması sonucu şefliğin ayrı bir uzmanlık alanı olarak önemi anlaşılmıştır. 20. yüzyıla kadar İtalya ve Almanya'da şeflik okulları oluşmuş ancak modern şeflik okulu 20. yüzyılın ilk yarısında St. Petersburg'da ortaya çıkmıştır. Özellikle bu alanda öğrenci yetiştirme konusunda öncü olan Rus orkestra şefi İlya Musin büyük yol kat etmiş ve 1967 yılında“The Technique of Conducting”adında bir şeflik metodu yazmıştır (Musin, 1967). Enstrüman metotları devirlerinin tanınmış virtüözleri tarafından yazılmış olmasına karşın büyük orkestra şeflerinin yazdığı bir metod bulunmamaktadır. Bundan dolayı artistik yönden enstrüman metotları kadar doyurucu olmayıp sadece akademik anlamda bir boşluğu doldurabilmişlerdir. Musin'in metodu bu nedenle bir istisna olarak kabul edilebilir. Orkestra Şefi İçin Çalışma Kılavuzu: Özgün Bir Tema Üzerine Varyasyonlar isimli çalışmanın birinci bölümünde şeflik eğitimine başlamak için gereken altyapının ne olması gerektiği tespit edilmiş ve şeflik eğitiminde öğrencinin edinmesi gereken temel beceriler üzerinde durulmuştur. Vuruş tekniğinin temelinin nasıl oluşacağı detaylı şekilde ele alınan bu bölümde ayrıca vuruş tekniğinin gelişimi için kapsamlı alıştırmalar yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde edinilen becerinin müzikal uygulaması için de ikinci bölümde yer alan“Tema ve Altı Çeşitleme”başlıklı bir orkestra eseri bestelenmiştir. Temelinde orkestra şefi için etütlerden oluşan“Tema ve Altı Çeşitleme”nin literatürdeki etüt boşluğunu doldurması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the initial methods for all instruments were determined in the institutionalized music education since the 16th century, it was unclear how to start the orchestral conducting education for a long time. Although orchestras were conducted by the leader or the basso continue player for a while from their place in the orchestra, the importance of conducting as a separate field of expertise was understood as the works performed became more complex and the number of orchestra members increased. Conducting schools were established in Italy and Germany until the 20th century, but the modern conducting school was founded in St. Petersburg in the first half of the 20th century. Russian conductor Ilya Musin, who is a pioneer in raising students in this field, showed great presence and wrote a conducting method called“The Technique of Conducting”in 1967 (Musin, 1967). Although the instrument methods were written by the well-known virtuosos of their era, there is no method written by great conductors. For this reason, they were not as satisfying as the instrument methods artistically, and they could only fill an academic gap. Musin's method can therefore be considered as an exception. In the first part of the study titled Study Guide for the Conductor: Variations on an Original Theme, it was determined what the infrastructure needed to start conducting training should be, and the basic skills that the student should acquire in conducting training were emphasized. In this section, which discusses in detail how to form the basis of the manuel technique, there are also comprehensive exercises for the development of the manuel technique. For the musical application of the skill acquired in the first part of the study, an orchestral composition titled“Theme and Six Variations”in the second part was composed. It is aimed that“Theme and Six Variations”, which basically consists of etudes for the conductor, fill the gap in the literature.