Üniversite öğrencilerinde varoluşçu açıdan hayatın anlamı, psikolojik dayanıklılık ve mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship among university students' meaning of life, psychological resistance and humor styles
- Tez No: 696925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde varoluşçu açıdan hayatın anlamı, psikolojik dayanıklılık ve mizah tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma İstanbul ilinde öğrenim gören 187 kadın, 224 erkek olmak üzere toplam 411 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilere Kişisel Bilgi Formu, Hayatta Anlam Anketi, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Mizah Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın analizi SPSS 23.0 programı ile yapılmış olup sosyodemografik değişkenler değişkenleri özelinde öğrencilerinin hayatta anlamın varlığı ile hayatta anlam arayışı, toplam ve alt boyutları ile psikolojik dayanıklılıkları ve mizah tarzları puanlarının karşılaştırılması Bağımsız Örneklem t Test ve ANOVA kullanılmıştır. Ölçek puanlarının karşılaştırılması amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın bulguları; öğrencilerin cinsiyetleri, eğitim düzeyleri, algılanan gelir düzeyleri ve algılanan ebeveyn tutumları değişkenleri ile hayatta anlamın varlığı, anlam arayışları, toplam ve alt faktörleri ile psikolojik dayanıklılıkları ve mizah tarzları puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğunu göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin hayatlarını anlamlı bulma düzeyleri ve anlam arayışları arttıkça psikolojik dayanıklılıkları da artmaktadır. Ayrıca anlam düzeyleri ve psikolojik dayanıklılıkları yüksek olan öğrenciler daha çok uyumlu mizah tarzını tercih ederken, hayatta anlam bulamayan ve anlam arayışında olmayan öğrencilerin psikolojik dayanıklılıkları diğer öğrencilere göre düşük düzeydedir ve daha çok uyumsuz mizah tarzlarını kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigation the relationship betwen the meaning of life, psychological resilience and humor styles in university students. The study was conducted with a total of 411 university students, 187 women and 224 men, studying in Istanbul. Personal Information Form, Meaning in Life Questionnaire, Psychological Resilience Scale for Adults and Humor Styles Scale were administered to the students. The analysis of the study was carried out with the SPSS 23.0 program, and the comparison of the students' existence of meaning in life with the search for meaning in life, total and sub-dimensions, psychological resilience and humor styles, in particular for the variables of sociodemographic variables, Independent Sample t Test and ANOVA were used.Correlation and regression analyzes were performed in order to compare the scale scores. Findings of the study; It shows that there is a significant difference between students' gender, education levels, perceived income levels and perceived parental attitudes variables and the existence of meaning in life, search for meaning, total and sub-factors, psychological resilience and humor styles scores. As university students find their lives meaningful and their search for meaning increases, their psychological resilience also increases. In addition, students with high levels of meaning and psychological resilience mostly prefer a positive humor style, while students who cannot find meaning in life and do not seek meaning are at a lower level of psychological resilience than other students, and they mostly use nagative humor styles.