Adi ortaklıkta ortakların sorumluluğu
Liabilities of partners in ordinary partnership
  1. Tez No: 696936
  2. Yazar: ONUR GÖRKEM KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Adi ortaklık, gerek kuruluşundaki kolaylık, gerekse taraflarına tanıdığı serbesti dolayısıyla günlük hayatta ve ticaret hayatında en sık karşılaşılan ortaklık türlerinden olup, tüm ortaklıkların temelini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, adi ortaklık, özü itibarıyla sermayeye değil, kendisini oluşturan kişilerin kimliğine dayalı bir ortaklık olduğundan Türk Ticaret Kanunu yerine Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nun 620. maddesinde adi ortaklık sözleşmesi ve bu çerçevede unsurları, 637. maddesinde adi ortaklığın temsili, 638. maddesinde ise temsilin sonuçları ve ortakların sorumluluğu düzenlenmiştir. Bakıldığında çok sıklıkla karşılaşılan bu ortaklık türüne dair kanunda çok az ve sınırlı sayıda düzenleme yapılmış olup, birçok sorunun çözümü doktrin ve uygulamaya bırakılmıştır. Bu çerçevede, uygulamada sıklıkla soruna neden olan adi ortaklık ortaklarının üçüncü kişilere karşı sorumluluğu hususunun incelenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. Nitekim, adi ortaklıkta ortakların üçüncü kişilere karşı sorumluluğunu düzenleyen tek hüküm Türk Borçlar Kanunu'nun 638. maddesidir. Bu çerçevede çalışmamızda ilk bölümde adi ortaklığın dahi iyi anlaşılması için tanımı, unsurları ve öne çıkan özellikleri ile Türk hukukunda yer alan adi ortaklığa uygulanacak hükümler incelenirken; ikinci bölümde ortakların sorumluluğu, sorumluluğun kaynakları ve şartları, sorumluluk türleri ile bu bakımdan adi ortaklıkta kural olan müteselsil sorumluluk esası incelenmiş; son olarak üçüncü bölümde ise adi ortaklıkta ortaklık yapısındaki değişikliklerin ortakların sorumluluğuna etkilerine ve alacaklıların ortaklara karşı sahip oldukları imkanlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ordinary partnership is one of the most common partnerships in practice and forms the basis of all partnerships. However, since partners' identities are the more important aspect and not capital, such partnership is regulated in the Code of Obligations, instead of the Commercial Code. While Artice 620 of the Code of Obligations regulates the ordinary partnership agreement and its elements, Article 637 regulates its representation and Article 638 regulates the consequences of representation and liabilities of partners. Despite it is one of the most common partnerships, there are very limited and few provisions in the law regarding ordinary partnership and many of the problems are left to be solved in doctrine and practice. In this regard, liabilities of partners of ordinary partnerships towards third persons is one of the issues which require further study. In fact, the only provision on such subject is Article 638 of the Code of Obligations. In this regard, in the first section, definition, elements and important characteristics of ordinary partnership and applicable Turkish law provisions; in the second section, liabilities of partners, basis and conditions of liability, liability types and joint liability; and lastly, in the third section effects of changes in partnership to the liabilities of partners and the creditors' tools against the partners are examined.