From the perspective of existential communication and feminist paradigm: The impact of father - daughter communication on self-perception
Varoluşsal iletişim ve feminist paradigma perspektifinden: Baba-kız iletişiminin kadının benlik algısına etkisi
- Tez No: 696937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DALAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, İletişim Bilimleri, Philosophy, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Baba ve kızı arasındaki iletişim şeklinin, kadının benliğini algılayış biçiminde etkili olduğu düşüncesi, bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Kişinin sahip olduğu benlik algısının, tutumuna etki ettiği bilinmektedir. Pozitif yönde gelişim göstermiş benlik algısına sahip bir kişi, kendi gerçeğine ulaşarak kendini gerçekleştirebilecekken, negatif ve yapıcı olmayan benlik algısına sahip bir kişinin gerçeğine kavuşmada zorluklar yaşayabileceği düşünülmektedir. Bu tezin amacı, baba ve kız iletişimini inceleyerek, kadının benliğini algılayış biçimine etkisini ölçümlemektir. Baba ve kızı arasındaki iletişim biçimi, iletişimi felsefe anlayışının odak noktası yapan varoluşçu filozof Karl Jaspers'in Varoluşsal İletişim kavramı üzerinden değerlendirilecektir. Kartopu Örnekleme araştırma yöntemiyle belirlenmiş olan yedi kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat görüşmeleri yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde katılımcılara, babaları ile iletişimlerine ilişkin sorular yöneltilmiştir. Görüşme kayıtları, yoğun betimleme yöntemiyle analiz edilerek çözümlenmiştir. Derinlemesine mülakat görüşmeleri neticesinde elde edilen katılımcı verileri, Varoluşsal İletişim kavramı bağlamında incelenmiş ve ulaşılan bulgularda, çalışmanın hipotezini destekler sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is focused on the thought that the nature of communication between a father and his daughter influences how that woman will perceive her identity. It is known that a person's perception of his own identity affects his attitude. A person who has a positive perception of identity can realize himself by reaching his reality, while it is thought that a person with a negative and non-constructive perception of identity will experience difficulties in reaching his reality. The objective of this thesis is to review father-daughter communication and attain its effects on how a woman perceives her identity. Father-daughter communication will be discussed based on the Existential Communication concept of the existential philosopher Karl Jaspers, who puts communication at the core of his philosophy. Semi-structured in-depth interviews were conducted with seven female participants who were identified by applying the snowball sampling recruitment technique. During the interviews, the participants were asked questions about their communication with their father. Records of the interviews were analyzed and resolved with the thick description method. The participant data obtained from the in-depth interviews was reviewed in the context of the Existential Communication concept and the findings include results that support the hypothesis of this master thesis work.