Dijital çağda varoluş ve iletişim: Kimlik ve aidiyetin yeni yüzleri
Existence and communication in the digital age: New faces of identity and belonging
  1. Tez No: 963129
  2. Yazar: ELİF ERCAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YILDIZDÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, dijital çağda bireyin kimlik arayışı, aidiyet ihtiyacı ve varoluşsal deneyimini felsefi bir perspektiften incelemektedir. Günümüzde birey, yalnızca fiziksel dünyada değil, aynı zamanda sayısız dijital izdüşüm aracılığıyla da kendini var etmektedir. Her tıklama, paylaşım ve etkileşim, bireyin“kim olduğu”sorusuna dair yeniden yazılan bir fragman hâline gelmekte; dijital mecralar ise iletişim araçlarının ötesine geçerek bireyin benlik deneyimini dönüştüren varoluş alanlarına dönüşmektedir. Bu dönüşüm, dijital çağın oluşturduğu koşullar çerçevesinde bireyin benlik bilincini ontolojik-varoluşsal düzeyde deneyimlemesini sınırlandırmakta; birey, kendini daha çok ontik temsiller üzerinden tanımladığı konformist bir zemin içinde var etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın konusu olan dijital çağın inşa ettiği kimlik temsilleri, beraberinde getirdiği felsefi problemlerle birlikte; Sartre'ın özgürlüğe mahkûm birey anlayışı ve otantik yaşam arayışı, Heidegger'in“Dasein”kavramı çerçevesindeki varlık meselesi sorgusu ve Baudrillard'ın simülasyon teorisi ışığında ele alınarak felsefi bir tartışma zeminine taşınmaktadır. Çalışmamız, dijital çağın birey üzerindeki varoluşsal etkilerini felsefi bir sorgulamayla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Dijital ortamlarda sergilenen benlik biçimleri, çoğu zaman otantiklikten uzak ve başkalarının beklentilerine göre şekillenmiş kırılgan kimlikler üretmektedir. Dijital kimlik ile sahici varoluş arasındaki gerilim, bireyin özgün benliğiyle yüzleşmesini zorlaştırmakta; çevrimiçi aidiyet biçimleri ise geçici ve yüzeysel bağlanmalar yoluyla bireysel yabancılaşmayı derinleştirmektedir. Bu doğrultuda dijitalleşme, yalnızca teknolojik bir dönüşüm değil, aynı zamanda bireyin kimlik ve aidiyet deneyimini kökten etkileyen varoluşsal bir mesele olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the individual's quest for identity, need for belonging, and existential experience in the digital age from a philosophical perspective. Today, individuals exist not only in the physical world but also through countless digital projections. Every click, share, and interaction becomes a rewritten fragment of the question“who am I”while digital platforms evolve beyond mere communication tools into existential spaces that transform the experience of selfhood. This transformation, shaped by the conditions of the digital age, limits the individual's experience of self-awareness on an ontological-existential level; the individual increasingly defines themselves through ontic representations within a conformist framework. In this context, the identity representations constructed by the digital age, which form the subject of this study, are brought into a philosophical discussion in light of the philosophical problems they entail, through Sartre's notion of the individual condemned to freedom and the quest for an authentic life, Heidegger's inquiry into the question of being within the framework of the concept of 'Dasein', and Baudrillard's theory of simulation. The study aims to evaluate the existential impacts of the digital age on the individual through a philosophical inquiry. The forms of self presented in digital environments often produce fragile identities that lack authenticity and are shaped by the expectations of others. The tension between digital identity and authentic existence makes it difficult for the individual to confront their true self, while online forms of belonging deepen personal alienation through temporary and superficial attachments. Therefore, digitalization is addressed not only as a technological transformation but also as an existential issue that fundamentally affects the individual's experience of identity and belonging.