Genç ve yaşlı sıçanlarda oluşturulan deneysel beyin ödemindeki kan-beyin bariyeri, lipid peroksidasyon, beyin dokusu su oranı, histopatolojik değişiklikler
Blood-brain barrier, lipid peroxidation, brain tissue water content and histopatological changes in experimentally induced brain edema in young and old rats
  1. Tez No: 69694
  2. Yazar: ERDAL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ÇIPLAK, DOÇ. DR. BÜLENT CANBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Genç ve yaşlı hastaların çeşitli SSS streslerine karşı verdikleri cevabın, yaşlı hastalarda daha kötü sonuçlandığı klinik olarak iyi bilinmesine karşın, bunun nedenleri yeterince bilinmemektedir.Travma, iskemi, tümör, SAK gibi bazı patolojilerin KBB'ni bozdukları, bunun sonucunda beyin ödemi, serbest radikal ve lipid peroksidasyonu oluştuğu, bu oluşumların da özellikle sekonder hasarı arttırdıkları bilinmektedir. Sıçanlarda soğuk hasar ile oluşturulan SSS stres yöntemi, diğer stres yöntemlerinin aksine ağır hasar oluşturmadan beyin ödemi oluşturması açısından seçkin bir metotdur. EB ile yapılan KBB ölçme yöntemi, sensitivitesi ve spesivitesi yüksek, uygulaması kolay ve halen sıkça kullanılan, geçerli bir yöntemdir. Genç ve yaşlı sıçanlarda soğuk hasar sonrası yapılan KBB çalışmalarında, genç sıçanlarda da KBB'nin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yıkıldığı, fakat yaşlı sıçanlarda gençlere göre ileri derecede anlamlı olarak daha fazla yıkıldığı tespit edildi (p=0,0006). Yapılan lipid peroksidasyon çalışmalarında, çok anlamlı olmasa bile yaşlı sıçanlarda lipid peroksidasyonun son ürünlerinden olan MDA'nın daha fazla oluştuğu bulundu (p=0,0S7). BDSO heriki grupta da anlamlı olarak artarken, genç ve yaşlı sıçanlar karşılaştırıldığında, yaşlılarda anlamlı derecede daha fazla artış saptandı (p=0,0003). Bu da yaşlı sıçanlarda beyin ödeminin daha fazla oluştuğunun göstergesidir. Son olarak ışık mikroskobisi ile yapılan histopatolojik incelemelerde genç sıçanlarda daha çok subaraknoid hiperemi veya SAK gözlenirken, yaşlı sıçanlarda intraparenkimal lezyonlar ve beyin ödemi ağırlıkta idi. Bu sonuçlara göre yaşlı sıçanlarda KBB'nin daha çok yıkıldığı, beyin ödeminin ve lipid peroksidasyonun daha fazla oluştuğu, doku bütünlüğünün daha çok bozulduğu saptandı. Tüm bu olayların temelini KBB bozukluğu oluşturmaktadır. Yaşlılarda KBB bozukluğunun neden daha fazla olduğu sorusunun cevabı, ultrastrüktürel düzeyde yapılacak çalışmalarla ortaya konulabileceği kanısındayım. 37
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Old patients have low resistance to central nervous system stress. The clinical evidence of this entitiy is well documanted, however the pathogenesis is not well understood. Pathologies like trauma, ischemia, malignancies and subarachnoidal hemorrhage can destroy blood- brain barrier and result in brain edema. Also free radicals and lipid peroxidation can cause secondary damage. Cold injury in rats is an experimental method for producing central nervous system stress resulting in severe brain damage and edema. Blood-brain barier integrity can be evaluated by Evans blue method. This method has high sensititity and spesificity and is easy to apply. İn our experimental study, in both young and old rat groups blood-brain barrier was destroyed significantly. But the destruction was more severe in old rats (p=0,0006). İn lipid peroxidation studies, Malondialdehyde (one of the lipid peroxidation products), was produced more in old rats than the young ones (p=0,057). Brain tissue water content was increased in both groups, however this increase was more significant for old rats (p= 0,0003). This is an evidence for high incidense of brain edema in rats. İn light microscopic studies subarachnoidal hyperemia and subarachnoidal hemorrhage was more frequently seen in young rats. Brain edema was seen more frequently in old rats in the other hand. According to these results, blood-brain barrier is more easily destroyed in old rats,as well as brain edema and lipid peroxidation are more severe. Also brain tissue integrity is much more destroyed. The blood-brain barrier dysfunction is supposed to be the basis for all these changes. The reasons for these may be understood after further ultrastructural studies. ^ H