Diyabetik yaşlı sıçan modelinde kronik egzersizin kas dokusunda lipit peroksidasyonu ve IL-6 düzeyleri üzerine etkisi
The effect of chronic exercise on lipid peroxidation and IL-6 levels in muscle tissue in a diabetic elderly rat model
  1. Tez No: 899230
  2. Yazar: EMİNE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN KARA, PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mutedil kronik egzersizin genç ve yetişkin diyabetik sıçanlarda antioksidan sistemi iyileştirdiği bilinmektedir. Ancak diyabetik yaşlı sıçanlarda kronik egzersizin antioksidan parametreleri iyileştirici etkisi çok fazla araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı diyabetik yaşlı sıçan modelinde orta dereceli kronik egzersizin kas dokusundaki IL-6 gen ifadesi ile lipit peroksidasyonunu nasıl etkilediğini araştırmaktır. Çalışma, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden (SÜDAM) temin edilen Wistar cinsi yaşlı dişi sıçanlar (16 aylık) üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü SÜDAM Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onaylandı. Toplam 40 adet yaşlı dişi sıçan eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Grup 1, Kontrol: Hiç bir uygulamanın yapılmadığı kontrol grubu. Grup 2, Egzersiz Kontrol: Sıçan koşu bandında 4 hafta süreyle günlük 45 dakikalık kronik koşu egzersizi yaptırılan grup. Grup 3, Diyabet: İntraperitoneal (İP) Streptozotocin (STZ)“40 mg/kg”uygulanarak diyabet oluşturulan grup. Grup 4, Diyabet+Egzersiz: İP STZ“40 mg/kg”uygulanarak diyabet oluşturulan ve sıçan koşu bandında 4 hafta süreyle günlük 45 dakikalık kronik koşu egzersizi yaptırılan grup. Deney hayvanları son koşu egzersizinden 24 saat sonra genel anestezi altında sakrifiye edilerek kas doku örnekleri alındı. Alınan kas doku örneklerinde RT-PCR yöntemiyle IL-6 gen ifadesi ile ELISA yöntemiyle MDA ve GSH düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is known that moderate chronic exercise improves the antioxidant system in young and adult diabetic rats. However, the improving effect of chronic exercise on antioxidant parameters in diabetic elderly rats has not been investigated much. The aim of this study is to investigate how moderate chronic exercise affects IL-6 gene expression and lipid peroxidation in muscle tissue in an elderly diabetic rat model. The study was carried out on old female Wistar rats (16 months old) obtained from Selçuk University Experimental Medicine Research and Application Center (SÜDAM). The study protocol was approved by the SUDAM Experimental Animal Ethics Committee. A total of 40 old female rats were divided into 4 equal groups. Group 1, Control: Control group in which no application was performed. Group 2, Exercise Control: The group consisting of animals that underwent 45 minutes of chronic running exercise daily on a treadmill for 4 weeks. Group 3, Diabetes: The group in which diabetes was induced by intraperitoneal (IP) administration of Streptozotocin (STZ)“40 mg/kg”. Group 4, Diabetes+Exercise: The group in which diabetes was induced by applying IP STZ“40 mg/kg”and was given 45 minutes of chronic running exercise daily on the rat treadmill for 4 weeks. Experimental animals were sacrificed under general anesthesia 24 hours after the last running exercise and muscle tissue samples were taken. In the muscle tissue samples taken, IL-6 gene expression was determined by RT-PCR method and MDA and GSH levels were determined by ELISA method.