The construction of disabled as needy and invisible through help-only approach: The case of visually disabled living in Ankara, Turkey
Sadece-yardım yaklaşımıyla engellilerin muhtaç ve görünmez olarak inşası: Ankara'da yaşayan görme engelliler örneği
- Tez No: 696946
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Engellilerle ilgili yürütülen çalışmalardan verimli ve etkili sonuçlar alınamamaktadır. Engelliler ve ailelerinden, devlet idarecilerine kadar ilgili uygulamalarda kendini gösteren bu durumun ortak özelliği, teoriyi pratiğe dönüştüren kişilerin aynı toplumun üyeleri olmalarıdır. Bu durumda, her kesimden insanın hayata geçirdiği engelliliğe ilişkin toplumsal ve kültürel algı ve anlayış bu durumun temel nedenlerindendir. Bu çalışmanın bulguları, Ankara'da yaşayan görme engelli genç bireylerle sekiz ay yürütülen etnografik bir araştırmaya dayanmaktadır. Çalışmada toplumun engellilere ilişkin temel sosyal ve kültürel yaklaşımlarına ulaşabilmek için engellilik, aile, eğitim, iş yaşamı, toplum ve devlet alanlarında üzerinde durulan sorunların ortak nedenleri görme engelli genç katılımcılar için belirleyici olan faktörler ışığında analiz edilmiştir. Bu araştırmada engellilerle ilgili uygulamaların verimsiz ve etkisiz olmasının temel sosyal ve kültürel sebeplerinin, sadece-yardım yaklaşımı, muhtaç engelli varsayımı ve engellilerin görünmezliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın önerdiği bir kavramsallaştırma olan sadece-yardım yaklaşımına göre, engelliler ile ilgili yapılabilecek tek şey onlara yardım etmektir. Toplumda hakim olan bu yaklaşım, kalıcı çözüm seçeneğine yer bırakmadığından, engellileri toplumsal yaşamda muhtaç ve görünmez olarak inşa etmektedir. Aynı zamanda, toplumsal yaşamın dinamikleri sonucu, tıpkı bir kısır döngü gibi, engelliler hakkında yanlış bilgi ve kavramlarla çerçevelenmiş farkındalık eksikliğinin, yani engellilerin görünmezliğinin, sadece-yardım yaklaşımını yeniden ürettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The activities on disability issues are largely inefficient and ineffective. The common feature of this situation, which manifests itself in related practices, from disabled people and their families to the state administrators, is that people who turn theory into practice are members of the same society. Therefore, the fundamental social and cultural perception and understanding on disability put into practice by people who compose the society is one of the reasons of this situation. This study is based on an eight-month ethnographic research conducted with visually disabled young persons living in Ankara. In order to reach the social and cultural approaches of the society towards the disabled, the common causes of issues emphasized in the fields of disability, family, education, workplaces, society and the state were analyzed in the light of the decisive factors for the participants. As the conclusion, social and cultural reasons of the inefficiency and ineffectiveness are help-only approach, needy disabled assumption and invisibility of the disabled. According to help-only approach, a proposed conceptualization of the study, the only thing that can be done about the disabled is to help them. Since the approach leaves no room for a permanent solutions, it builds disabled people as needy and invisible. Also, with the dynamics of social life, just like a vicious circle, the invisibility of disabled people as a lack of awareness framed by misinformation and misconceptions reproduces the help-only approach.