Yaşlı bireylerin kendini ihmal, yalnızlık ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between self-neglect, loneliness and depression levels in the elderly individuals
- Tez No: 696989
- Danışmanlar: PROF. HATİCE KUMCAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşlı bireylerin kendini ihmal, yalnızlık ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz göneminde Giresun İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı aile sağlığı merkezlerine başvuran 360 yaşlı birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yaşlıların depresyon düzeylerini tespit etmek için Geriatrik Depresyon Ölçeği, yaşlıların kendini ihmal düzeyini tespit etmek için Yaşlılarda Kendini İhmal Ölçeği, yaşlıların yalnılık düzeyini tespit etmek için Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği ve bireysel özellikleri belirlemek için ise Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verileri analiz etmek için İBM SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin normallik varsayımını karşılayıp karşılamadıkları incelenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden verilerin analizinde parametrik testlerden Pearson Kolelasyon analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda yaşlıların depresyon düzeyleri ile kendini ihmal düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda yaşlıların depresyon düzeyleri ile yalnızlık düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yine yaşlıların kendini ihmal düzeyleri ile yalnızlık düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın diğer bulgularına göre yaşlıların depresyon düzeyi; medeni durum, birlikte yaşadığı kişi, geliri düzeyi, kronik hastalık, bakımına destek olma durumu, yaşadığı yer değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Yaşlılarda kendini ihmal düzeyi; medeni durum, çocuk sahibi olup olmama, gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Yaşlılarda yalnızlık düzeyi; medeni durum, çocuk sahibi olup olmama, birlikte yaşadığı kişi, geliri düzeyi, kronik hastalık, bakımına destek olma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Elde edilen bu bulgular ilgili alan yazın eşliğinde tartışılmış, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between self-neglect, loneliness and depression levels of elderly individuals. For this purpose, a relational screening model was used in the research. The sample of the study consists of 360 elderly individuals who applied to family health centers affiliated to Giresun Provincial Health Directorate in the fall semester of the 2020-2021 academic year. The data of the research were obtained by using the Geriatric Depression Scale to determine the depression levels of the elderly, The Elder Self-Neglect Scale to determine the level of self-neglect of the elderly, the Loneliness Scale for the Elderly to determine the level of loneliness of the elderly and the Personal İnformation Form to determine the individual characteristics. IBM SPSS statistical package program was used to analyze the data obtained. Whether the data obtained within the scope of the research meet the normality assuption was examined. Since it was determined that the data showed normal distribution, Pearson Correlation analysis, İndependent Sample t test, One Way Analysis (ANOVA), which is one of the parametric tests was used the analysis of the data. As a result of the analysis, it was found that there is intermediate positive correlation between the depression levels of the elderly and their self-neglect level. At the same time, it was found that there is intermediate positive correlation between the depression levels and loneliness levels of the elderly. Again, a intermediate positive correlation was found between the levels of self-neglect and loneliness of the elderly. According to the other findings of the study, the depression level of elderly showed a significant difference according to marital status, person living together, income level, chronic illness, support to care, place of residence. Self-neglect level of the elderly, it was determined that there is a significant difference according to marital status, whether to have children, income level variables. The loneliness level of the elderly showed a significant difference according to marital status, whether to have children, person living together, income level, chronic illness, support to care variables. These findings were discussed with the related literature, various suggestions have been made for practitioners and researchers.