Acil servise başvuran gastrointestinal sistem (GİS) kanamalı hastalarda entegre pulmoner index (EPİ) ölçümünün prognozu belirlemede değerliliği, hemorajik şok sınıflaması ve risk skorları ile ilişkisi
Integrated pulmonary index (IPI) measurement in patients with gastrointestinal system bleeding at the emergency department determining the prognos value, relationship with hemoragic shock classification and the risk scores
- Tez No: 696990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Acil servise başvuran GİS kanamalı hastalarda EPİ değerinin, prognozu belirlemede olası rolü, GİS kanamaları ile EPİ değeri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı, GİS kanamalarında risk skorlamaları ve hemorojik şok sınflaması ile ilişkinin gösterilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod Prospektif gözlemsel kohort çalışması olarak dizayn edilen bu çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 03.12.2020 ile 12.08.2021 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üstü, GİS kanaması odağı saptanan 111 hasta alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedilerek tüm hastalara 30'ar dakikalık EPİ monitörizasyonu yapıldı. Her 5 dakikada bir ölçülen EPİ değerleri not edildi ve ortalamaları hesaplandı. Ayrıca HEMOROJİK ŞOK EVRELEMESİ, GBS, ROCKALL ve AIMS-65 skorları hesaplandı ve acil servis, hastane içi ve 14 günlük mortaliteleri kaydedildi. Bulgular Gastrointestinal sistem kanaması olan hastaların mortal seyreden hasta grubunun yaş ortalaması 76,14±12,10, takibi sonrası sağ olarak taburcu edilen hastaların yaş ortalaması 59,63±18,10 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction It was aimed to show the possible role of EPI value in determining the prognosis in patients with GIS bleeding admitted to the emergency department, whether there is a significant relationship between GIS bleeding and EPI value, risk scoring in GIS bleeding, and hemorrhagic shock. Material and Method This study, which was designed as a prospective observational cohort study, was conducted by Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Medicine Department a total of 111 patients aged 18 years and over who were diagnosed with GIS focus, who applied to the Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 03.12.2020 and 12.08.2021 were included. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded, and all patients were monitored for 30 minutes of EPI, and the EPI values measured every 5 minutes were noted and their averages were calculated. In addition, HEMORAGIC SHOCK STAGE, GBS, ROCKALL, and AIMS-65 scores were calculated and emergency room, in-hospital and 14-day mortality were recorded. Results The mean age of the patients with gastrointestinal system bleeding who died was 76.14±12.10 years, and the mean age of the patients who were discharged alive after the follow-up was 59.63±18.10 years.