Arap dili öğreniminde karşılaşılan dilsel zorluklar -Yüzüncü Yıl ve Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakülteleri üzerine uygulamalı bir çalışma-
  1. Tez No: 427263
  2. Yazar: MAJED HAJ MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ŞİRİN ÇIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dil, bir milletin inşasının ve gelişim araçlarının en önemlilerindendir. Milletlerin kalkınması, ilerlemesi ve yükselmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dilin gelişimi o dili konuşan milletlerin gelişimi ile bağlantılıdır. Ayrıca bu dil, aynı zamanda din dili ise çok daha büyük bir öneme sahiptir. Zira dinini sağlıklı bir şekilde öğrenmek isteyen biri bu dinin dilini de en iyi şekilde öğrenmek durumundadır. Bu açıdan aynı zamanda bir din dili olan Arapça dili daha büyük bir önem arz etmektedir. Ancak Arapça öğrenimi kolay bir mevzu değildir. Öğrencilerin karşılaştığı çok sayıda zorluk bulunmaktadır. Bu zorluklar öğrenciler açısından, öğrenciyi kuşatan çevre açısından, öğrenciye sunulan eğitim yöntemleri açısından çeşitlilik ve farklılık göstermektedir. Bu farklılıklara dayalı her grup için diğer gruplardan farklı yöntem ve eğitim metodu gerekir. Yine bir gurubun karşılaştığı zorlukların diğer guruplardan farkı bulunur. Dil ile ilgili zorluklar var, dilden olmayan zorluklar vardır. Bu zorluklar teorik zorluklar ve pratik zorluklar şeklinde iki kısma da ayrılabilir. İşte bu çalışmada genel olarak bu zorluklar ve bu zorlukları gidermenin yolları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda bu çalışmada şu iki soru ve onun cevapları önemli bir yer tutmaktadır: 1- Arap dili öğrenicisinin karşılaştığı dil sorunları nelerdir? 2- Bu zorlukların çözümü veya olabildiğince en aza indirilebilmesi söz konusu mudur? Çalışmamız yukarıda adı geçen zorluklardan yola çıkarak iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; teorik bölüm ve pratik (saha çalışması) bölümüdür. Teorik bölüm dört kısma ayrılmıştır. Giriş kısmında çalışmanın kendisinden ve hedeflerinden bahsedilmiştir. Burada eğitimin önemi ve hedefleri anlatılmış, konuyu seçme sebebi açıklanmıştır. Ayrıca bu konuyu ele alan önceki araştırmalardan bahsedilmiş ve bu araştırmaların hangi noktalarından yararlandığı da açıklanmıştır. Çalışmanın birinci kısmında ise dil kavramının tanımına değinilmektedir. Daha sonra herhangi bir dilin öğrenilmesinin gerekçelerine, bu gerekçelerin çeşitlerine ve gerekçeleri bilmenin önemine değinilmektedir. Daha sonra dili öğrenmenin keyfiyetine değinilmektedir. İkinci kısımda zorluklar ve zorluklara meydan okuma yollarından bahsedilmiştir. Önce zorluk kavramı semantik olarak analiz edilmiştir. Zorluk, hata ve problem arasındaki fark izah edilmiştir. Dil zorlukları ve öğrenme zorlukları arasındaki fark da açıklanmıştır. Bu zorlukları sınırlandırma ve öğrencinin çektiği zorlukların nasıl anlaşılacağını bilmede araştırmacıya yardımcı olacak yöntemlere yoğunlaşılmıştır. Üçüncü kısma dil zorluklarıyla başlanmıştır. Burada nahiv ilmindeki zorluklar ve sarf ilmindeki zorluklara değinildikten sonra bu zorluklarla ilgili çözüm önerilerine geçilmiştir. Pratik bölüme gelince, pratik bölüm bir saha çalışmasıdır. Bu bölüm“ek”başlığı altında ele alınmıştır. Eğitim yöntemi ve uygulamalarıyla söze başlanmıştır. Analizci betimleme yöntemi takip edilmiştir. Zira eğitimin doğası bu yöntemi gerektirmektedir. Bu durum dil ile ilgili bazı zorlukların doğasını etüt etmeyi gerektirmektedir. Dolayısıyla bu zorlukları öğrenmede anket yöntemi seçilmiştir. Anketler Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Hakkari Üniversitesi'nde uygulanmıştır. Netice itibariyle çalışmanın sonunda belli sonuçlara ulaşılmış ve birtakım öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın dil öğrenme/öğretme konusunda faydalı olmasını temenni ederiz
Özet (Çeviri)
Language is one of the most important development and improvement device of a nation's' construction.it has a great role in refinement,promotion and rise of Nation. The development of language is linked to the development of the nation speaking that language. In addition, this language, but if also a religious language has a much greater significance. Because the one who wants to learn religion in a healthy way is has to learn the language of this religion in the best way. In this respect, also a religious language Arabic represents a greater importance. However, learning Arabic is not an easy thing. There are many challenges facing the students. These challenges, in terms of students and student's surrounding environment, illustrates the diversity and differences in training methods offered to student. These differences have different methods and training methods from other groups in need for each group. There is still different from other groups of the challenges faced by the group. There are difficulties related to language, not related to language. These difficulties can be divided into two parts as theoretical challenges and practical difficulties. In this study the challenges and ways to overcome these challenges is tried to be determined. In this sense, this work holds an important place in the following two questions and his answers: 1. What are the problems faced by the language of the Arabic language learners? 2- Is the solution or minimize these difficulties can be possible? Our study consists of two main parts Based on the above mentioned challenges. These are: The theoretical part and practical (field work) department. The theoretical part is divided into four sections. The study has been mentioned in the preamble itself and goals. Here, described the importance of education and goals, it describes the reasons for choosing the topic. It also mentioned previous studies addressing these issues and take advantage of what is described as the point of this research. In the first part of the study it is referred to the definition of the concept of the language. Then the rationale for learning any language, it is referred to the importance of knowing the type and justification of these reasons. Later, learning the language is referred to the circumstance. In the second part are mentioned difficulties and challenges lead to difficulties. First, the concept has been analyzed as semantic difficulties. The difficulty is illustrated difference between the error and problems. The difference between language difficulties and learning difficulties is explained. These challenges have focused on methods to limit the difficulties and students know how to take that will help researchers understand. The third section was started with language difficulties. Here the difficulty addressed the challenges of science in syntax and morphology science. After the proposal was adopted solutions for these challenges. As for the practical part, the practical part is a field study. This section“extra”is discussed under the heading. Training methods and practices began to talk with. Analysts descriptive method has been followed. Because of the nature of this method requires training. The nature of some of the challenges related to this situation requires to study languages. Hence these difficulties in learning survey method is selected. Surveys were administered at University of Yuzuncu Yıl and the University of Hakkari. As a result at the end of work it reached certain conclusions and some recommendations were presented. We hope this study to be useful about language learning / teaching