The mediator role of self-construal and adult attachment style on the relationship between perceived parental attitudes in childhood and the attitudes towards psychological violence in dating
Benlik kurgusu ve yetişkin bağlanma stillerinin çocuklukta algılanan ebeveyn tutumları ve flörtte psikolojik şiddete tutum arasındaki ilişkide aracı rolü
- Tez No: 697028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Şiddete yönelik tutumlar, şiddetin bir sonucu olabileceği gibi, şiddetin devam etmesine de yol açabilir”varsayımından hareketle, bu çalışmada, kişilerin şiddete yönelik tutumlarını yordayabileceği düşünülen değişkenler incelenmiştir. Temel amaç, çocuklukta algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik flört şiddetine yönelik tutumlar arasındaki ilişkide benlik kurgusu ve yetişkin bağlanma stilinin aracı rolü olup olmadığını belirlemektir. İkinci amaç olarak, kontrol değişkeni olarak incelenecek olan 'yakın ilişkilerde şiddet deneyimi' analize eklenerek, çocuklukta algılanan ebeveyn tutumlarının psikolojik flört şiddetine yönelik tutumları yordayıp yordamadığı araştırılacaktır. Araştırmanın katılımcıları basit tesadüfi örnekleme yoluyla seçilmiştir. Tüm üniversite öğrencilerinin mevcut çalışmaya katılım konusunda eşit şansa sahip olmaları amacıyla Türkiye'deki tüm üniversiteler arasından kura ile 29 üniversite seçilmiş ve daha sonra bu üniversitelerdeki akademisyenlerle iletişime geçilerek öğrencilere ulaşılmıştır. 25 farklı üniversitede, 73 farklı bölümde öğrenim gören ve 73 farklı şehirde büyüyen, 18-29 yaş aralığından toplam 430 katılımcı ile gerçekleştirilen bu çalışmanın temciliyetinin oldukça yüksek olduğu ifade edilebilir. Mevcut çalışmanın sonuçları, algılanan anne reddi ile erkek tarafından uygulanan psikolojik flört şiddetine yönelik tutum arasındaki ilişkide hem bağlanmanın kaygı boyutunun hem de bireysel benlik kurgusunun tam aracı rolü olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kontrol değişkeni olarak yakın ilişkilerde şiddet deneyimi göz ardı edildiğinde erkek psikolojik flört şiddetine yönelik tutumu yordayan çocuklukta algılanan anne reddi, bu değişken kontrol edildiğinde erkek flört şiddetine yönelik tutumu yordamamıştır. Tartışma bölümünde, çalışmanın sonuçları literatürdeki bulgular ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the premise that“attitudes towards violence can be the result of violence, but also give a lead to the continuation of violence”, the variables that are thought to able to predict people's attitudes towards violence was examined in current study. The principal aim was to determine whether self-construal and adult attachment style have mediator roles on the relationship between perceived parental attitudes in the childhood and the attitudes towards psychological dating violence. Secondly, it was aimed to understand if perceived parental attitudes in the childhood predicts the attitudes towards psychological dating violence, by adding the experience of violence in intimate relationships as control variable into the analysis. The participants of the study were selected through simple random sampling. 29 universities were selected by drawing of lots among all universities in Turkey aimed at allowing all university students to have equal chance for participating in current study and thereafter the academicians in these universities were contacted and the students were reached. It can be expressed that current study, which was carried out with 430 participants aged between 18-29 in total, who studied at 25 different universities and 73 different departments and grew up in 73 different cities, is highly representative. The results of current study showed that both the anxiety dimension of attachment and individual self-construal are fully mediators in the relationship between perceived maternal rejection and the attitude towards male psychological dating violence. Besides, perceived maternal rejection in childhood, which predicted attitude towards male dating psychological violence when the experience of violence in intimate relationships as control variable is ignored, did not predict attitude towards male dating violence when controlling this variable. In the discussion chapter, the results of the study were evaluated in the light of the results in the literature.