Die sprachlichen fertigkeiten im Deutsch Schülerbuch a1.1: Eine lehrwerkanalyse
Deutsch Schülerbuch a1.1. ders kitabındaki dilsel beceriler: Bir ders kitabı (İçerik) analizi
- Tez No: 697027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde ortaöğretimde kullanılan Almanca A1.1 düzeyi“Deutsch Schülerbuch A.1.1 für Gymnasien”isimli ders kitabının dört temel dil becerisine nasıl yer verdiği incelenmektedir ve bu bağlamda dinleme, yazma, okuma ve konuşma becerilerine değinilmekte, hangi kapsamda ele alındıkları açıklanmaktadır. Alıştırmaların verilen kriterlere uygunluk gösterip göstermediği değerlendirilmektedir. Yapılan Literatür taraması sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda bir ders kitabında yer alan alıştırmaların becerilerin hangi yoğunlukta ne kadar ve hangi beceriyi hedeflediği, yani ne türde kullanıldığını yansıttığı var sayılabilir olduğundan böyle bir yol izlenmiştir. Analizin önemli olarak görülmesinin sebebi, güncel olarak kullanılan ders kitabının dili oluşturan dört temel beceriye ne derecede yer vermiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the German A1.1 level“Deutsch Schülerbuch für Gymnasien”textbook used in secondary education includes four basic language skills, and in addition, listening, writing, reading and speaking skills are also explained. It is also evaluated whether exercises which are used in the textbook are suitable according to given Criteria. In the main part of this thesis, the exercises in the textbook named Deutsch Schülerbuch A.1.1 have been analyzed according to the existing criteria. The reason why analysis is seen as important is to what extent the actively used textbook includes four basic skills that make up the language.