Teşhir toplumunda genç olmak: Üniversiteli gençlerin sosyal medya kullanım biçimleri
Being young in the society of exhibition: Social media usage forms of university students
- Tez No: 697081
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Teşhir toplumu düşüncesinden hareketle bu tezde gençler tarafından sosyal medyada gerçekleştirilen teşhir eyleminin arkasında yer alan temel motivasyonların neler olduğu ve sosyal medyada teşhirin ne şekillerde gerçekleştirildiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunun için çalışmada sosyal medyayı en fazla kullanan gruplardan üniversite çağındaki gençler örneklem olarak seçilmiştir. Çalışma boyunca şeffaflık toplumu, benlik sunumu, tekno-sosyal hayat gibi bazı teorilerden ve teşhir, gözetim, mahremiyet gibi kavramlardan yararlanılmıştır. Bu tezde nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Türkiye'nin farklı üniversitelerinde öğrenim gören 20 üniversiteli öğrenciyle yarı-yapılandırılmış görüşme formları aracılığı ile derinlikli mülakatlar yapılmıştır. Çalışmada teşhir eyleminin arkasında psiko-sosyal ve tekno-sosyal olmak üzere bir dizi nedenin olduğu bulgusu elde edilmiştir. Psiko-sosyal nedenler beğenilme isteği, gösterme isteği, dikkat çekme isteği, kendini aşma isteği ve zorunluluk hissi şeklinde ifade edilebilir. Tekno-sosyal nedenler ise çevrimiçi etkileşimler, çevrimdışı etkileşimler, ünlü olma isteği, sosyal gözetim, kişisel mahremiyet algısıdır. Çalışmada ayrıca gençlerin sosyal medyada kendilerini ne şekillerde gösterdikleriyle ilgili bulgular da elde edilmiştir. Buna göre sosyal medyada beden, mekân, tüketim, etkinlikler, ilişkiler, başarılar, yetenekler, duygular ve düşünceler teşhir edilmektedir. Ayrıca gençler olumsuz gördükleri unsurları paylaşımlarından uzaklaştırarak kendilerini daha çekici ve ideal bir şekilde teşhir etmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, based on the idea of the society of exhibition, it has been tried to understand what the main motivations are behind the exhibition act carried out by young people in social media and how the exhibition is carried out in social media. For this, university-age youth from the groups that use social media the most were chosen as a sample in the study. Throughout the study, some theories such as transparency society, self-presentation, techno-social life and concepts such as display, surveillance and privacy were used. Qualitative research methods and techniques were used in this thesis. In-depth interviews were conducted with 20 university students studying in different universities of Turkey through semi-structured interview forms. In the research, it was determined that there were a number of reasons behind the display, including psycho-social and techno-social. Psycho-social reasons can be expressed as the desire to be liked, the desire to show, the desire to attract attention, the desire to transcend oneself and the feeling of obligation. Techno-social reasons online interactions, offline interactions, desire to be famous, social surveillance, perception of personal privacy. In the study, findings were also obtained about how young people show themselves on social media. Accordingly, body, space, consumption, activities, relationships, achievements, abilities, emotions and thoughts are exhibited in social media. While doing this, young people remove what they see as negative from their posts. In addition, by removing the negative elements from their posts, young people display themselves in a more attractive and ideal way.