COVID-19 pandemisi sürecinde online alışverişi güdüleyen faktörlerin incelenmesi: Hazır giyim sektörü tüketicileri üzerinde bir araştırma
Investigating factors motivating online shopping during COVID-19 pandemic: A research on ready-made clothing sector consumers
  1. Tez No: 697092
  2. Yazar: AYSUN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Covid-19 pandemisi bireylerin yaşamlarını, işletmelerin faaliyetlerini ve devletleri önemli ölçüde etkilemiştir. Bu bağlamda, işletmeler online platformlar üzerinden satış faaliyetlerine yönelirken, tüketici davranışları da önemli bir dönüşüm gerçekleştirmiş ve pandemi döneminde online alışveriş yapma sıklığı ve oranı artış göstermiştir. Tüketicilerin online alışverişe yöneldikleri sektörler arasında en önemlilerinden birisi hazır giyim sektörü olmuştur. Bu doğrultuda araştırma kapsamında, online hazır giyim alışverişini güdüleyen faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Birincil veri toplamak üzere bir anket formu oluşturulmuş ve 12 Şubat 2021 ile 12 Mayıs 2021 tarihleri arasında kolayda örnekleme tekniği kullanılarak 381 kişiyle online anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Koch, Frommeyer ve Schewe (2020) tarafından geliştirilen Online Alışveriş Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek toplam 16 maddeden meydana gelmektedir. Ölçeğin beş boyutu vardır. Bunlar; davranışsal niyet, algılanan fayda, içsel öznel norm, dışsal öznel norm ve hedonik motivasyon şeklindedir. Yapılan araştırma neticesinde, araştırma modelinde yer alan algılanan fayda, içsel öznel norm, dışsal öznel norm ve hedonik motivasyon değişkenlerinin online hazır giyim alışverişi yapma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Algılanan faydanın satın alma niyeti üzerindeki etkisinin oldukça yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırma değişkenlerine yönelik olarak gerçekleştirilen farklılık analizlerinde, çeşitli değişkenlerde anlamlı farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic have dramatically affected the life of individuals, the activities of companies and states. In this regard, companies have started to make sales activities via online platforms, while consumer behaviours have transformed significantly, and the frequency and rate of making online shopping have risen during pandemic period. One of the most important sectors to which consumers have started to make online shopping is ready-made clothing sector. Within the scope of this research, it is aimed to examine the factors motivating online ready-made clothing shopping. Quantitative research method was used in the study. To gather primary data, a survey questionnaire was prepared, and the online survey was conducted on 381 individuals by using convenience sampling technique between the dates of 12th of February 2021 and 12th of May 2021. In the research, Online Shopping Questionnaire developed by Koch, Frommeyer and Schewe (2020) was used. The questionnaire has 16 statements and five dimensions as behavioural intention, perceived usefulness, internal subjective norms, external subjective norms and hedonic motivation. As the result of research, it is found that perceived usefulness, internal subjective norms, external subjective norms and hedonic motivation have significant and positive effects on online ready-made clothing shopping intention. Moreover, it is found that the effect of perceived usefulness on purchasing intention is very high. Furthermore, there are determined significant differences in some variables according to the results of variance analyses made on research variables.