Üniversite öğrencilerinde yetersizlik duygusu ve duyguları ifade etme arasındaki ilişki
The relationship between inferiority feeling and emotional expression in university students
- Tez No: 697124
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde yetersizlik duygusu düzeyi ve duyguları ifade etme düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışmada üniversite öğrencilerinin yetersizlik duygusu düzeyleri ve duyguları ifade etme düzeyleri cinsiyet, yaş aralığı, algılanan sosyoekonomik gelir, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu ve anne baba birliktelik durumu değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubu 2020-2021 eğitim- öğretim yılında farklı üniversitelerde öğrenim gören 405 gönüllü üniversite öğrencisinden elde edilen veriler ile oluşturulmuştur. Araştırmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Yetersizlik Duygusu Ölçeği'', ''Duyguları İfade Etme Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın problem ifadeleri doğrultusunda, verilerin istatistiksel analizinde, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ANOVA sonuçları anlamlı ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. Ayrıca hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin analizini gerçekleştirebilmek için SPSS 24 programı kullanılmıştır. Analizlere başlamadan önce kullanılacak olan istatistiksel analizlerin varsayımlarının karşılanıp karşılanmadığı kontrol edilmiştir ve daha sonra analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin yetersizlik duygusu düzeyi ile duyguları ifade etme düzeyi arasında negatif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Kız öğrencilerin duyguları ifade etme düzeylerinin erkek öğrencilerden daha yüksek, annesi lise eğitim durumuna sahip olan öğrencilerin duyguları ifade etme düzeylerinin annesi ilköğretim ve altı eğitim durumuna sahip öğrencilerden daha yüksek, anne babası boşanmış öğrencilerin yetersizlik duygusu düzeylerinin anne babası birlikte olan öğrencilerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Diğer demografik değişkenlerle yetersizlik duygusu ve duyguları ifade etme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırmadaki bulgular alan yazında daha önce yapılmış olan araştırmalar incelenerek tartışılmıştır. Araştırmanın bulgulardan yola çıkılarak araştırmacılara, uygulamacılara ve ebeveynlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between level of inferiority feeling and level of expressing emotions on university students were investigated. In addition, in the study, levels of inferiority feeling and levels of expressing emotions of university students were investigated in terms of the variables such as gender, age range, perceived socioeconomic income, educational status of the mother, educational status of the father and the state of being together with the parents. The sample group of the research was formed with the data obtained from 405 volunteer university students studying at different universities in the 2020-2021 academic year. The convenient sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used in the study. Demographic Information Form, the Inferiority Feeling Scale and the Emotional Expression Scale were administered as data collection tools. In accordance with the problem statements of the research, in the statistical analysis of the data, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), if ANOVA results are significant the Tukey HSD test were used. In addition hierarchical regression analysis was used. SPSS 24 program was used to analyze the data. Before starting the analyzes, it was checked whether the assumptions of the statistical analyzes to be used to met and then the analyzes were carried out. As a result of the research, it was found to that there is negative relationship between the level of inferiority feeling of students and level of expressing emotions. It was found that the level of expressing emotions of female students is higher than that of male students, the level of expressing emotions of students whose mothers have a high school education level is higher than those of students whose mothers have a primary education level and below, and the level of inferiority feeling of students whose parents are divorced is higher than those whose parents are together. These was no significant relationship between other demographic variables and inferiority feeling and level of expressing emotions. The findings of the research were discussed by examining the previous studies in the literature. Based on the findings of the study, suggestions for researchers, practitioners and parents were presented.