Üniversite öğrencilerindeki yetersizlik duygularıyla öğrencilerin anne ve babalarına bağlanmaları arasındaki ilişki
The relationship between inferiority feelings of university students and their attachment to parents
- Tez No: 547178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKET AFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yetersizlik duyguları ile anne ve babalarına bağlanma ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma, anne-babaya bağlanma biçimleri ile yetersizlik duyguları arasındaki ilişkiyi inceleyen ilişkisel tarama türünde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evreni 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ilinde öğrenim gören üniversite öğrencileri olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 321'i kadın ve 112'si erkek toplam 433 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada niceliksel veriler karşılaştırılırken iki grup arasındaki fark için Tek Örneklem T testi, ikiden fazla grup parametreleri için Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenleri arasındaki ilişki Pearson korelasyonu ile test edilmiştir. Araştırma verileri Yetersizlik Duygusu Ölçeği, Anne ve Babaya Bağlanma Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yetersizlik duygusu ölçeği ile anneye bağlanma ölçeği ve alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Yetersizlik duygusu ile babaya bağlanma ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken babaya bağlanma ölçeği alt boyutları arasında istatistiki açıdan anlamlı ilişki bulunmuştur. Demografik özellikler açısından değerlendirildiğinde yetersizlik duygusu ile yaş, çocukta annenin algılanan tutumu ve çocuklukta babanın algılanan tutumu değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Anneye bağlanma ile cinsiyet, çocuklukta annenin algılanan tutumu, ve yaşamın çoğunluğunun geçirildiği yer ve öğrencinin geçimine ailesinin katkısı değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca babaya bağlanma ile babanın mesleği, çocuklukta babanın algılanan tutumu ve öğrencinin geçimine ailesinin katkısı değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between inferiority feelings of university students and attachment to their parents. Research is a descriptive study in the form of relational scanning, which involves attachment styles to the parent and feelings of inferiority. The universe of the research was identified as university students studying in Istanbul in 2017-2018 education year. The sample of the research is composed of 433 university students, including 321 female and 112 male students studying in various universities in Istanbul. One Sample Test was performed in two group comparison of quantitative data Anova was performed in comparison of parameter groups in situation of more than two groups. Relation between dependent variable and independent variable was tested with Pearson correlation. The research data were collected with Inferiority Feeling Scale, Parental Bonding Scale and Personal Information Form. The research results indicate that there is a statistically significant relationship between the ınferiority feeling scale and bonding scale to the mother and bonding subscales of the parents. There is no statistically significant relationship between the scale of ınferiority feeling and bonding scale to the father. Based on the demographic variables, there is a significant relationship between inadequacy and age, perceived attitude of mother in child and perceived attitude of father in childhood. Attachment to the mother found a significant relationship between gender, mother's perceived attitude in childhood, the place where majority of life is spent, and the contribution of family to the livelihood of the student. There is also a significant relationship between attachment to father and father's profession, father's perceived attitude in childhood, and the contribution of family to livelihood of the student.