60-72 aylık çocuklarının öz düzenleme becerileri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between 60-72 monthly children's self-regulation skills and parental attitudes
- Tez No: 697139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ebeveynlerin çocuk yetiştirme sürecinde göstermiş oldukları farklı tutumlar çocukları farklı şekilde etkileyebilmektedir. Bunun sonucunda çocukların mevcut gelişimleri etkilendiği gibi gelecekteki yaşamları da etkilenmektedir. Zira anne-babanın çocuklara karşı tutumları ebeveynlerin çocukların ilk eğiticileri olmaları nedeniyle çocukların üzerinde kayda değer etkiye neden olabilmekte, çocukların gelişimini olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle ebeveyn tutumlarının erken çocukluk döneminde çeşitli değişkenler üzerindeki etkisinin incelenmesi önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada ebeveyn tutumlarının okul öncesi (60-72 aylık) çocukların öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul ili Çekmeköy İlçesi'nde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokuluna devam eden 60-72 ay grubundaki 60 çocuk ile bu çocukların ebeveynlerine Bireysel Bilgi Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ)'nden meydana gelen bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Çocukların cinsiyetine ve aylık gelir durumuna göre ebeveynlerin demokratik tutum, otoriter, koruyucu tutumu ile izin verici tutumlarının farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Annelerin eğitim durumuna göre ebeveynlerin demokratik tutum ve izin verici tutumlarının farklılaşmadığı, ancak öğrenim düzeyi arttıkça daha az otoriter bir tutum ve daha çok koruyucu tutum sergilendiği tespit edilmiştir. Anne çalışma durumuna göre göre demokratik ve koruyucu tutumların farklılaşmadığı ve çalışmayan annelerin daha otoriter bir tutum benimsedikleri gözlenmiştir. Ayrıca yine çalışmayan annelerin daha izin verici tutum sergiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different attitudes of parents in the child-rearing process may affect children differently. As a result, children's current development is affected as well as their future lives. Parents' attitudes towards children can have a significant effect on children as they are the first educators of the children, and may affect their development positively or negatively. In this study, it was aimed to examine the effect of parental attitudes on self-regulation skills of preschool (60-72 months old) children. In this context, a questionnaire consisting of Individual Information Form, Parent Attitude Scale and Preschool Self-Regulation Scale (PSRS) was applied to 60 children in the 60-72 month group who attend a kindergarten under the Ministry of National Education in Çekmeköy District of Istanbul province, and their parents. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. It was determined that the democratic attitude, authoritarian, protective attitude and permissive attitudes of the parents did not differ according to the gender and monthly income. It was found that the democratic attitudes and permissive attitudes of the parents did not differ according to the education level of the mothers, but as the education level increased, a less authoritarian attitude and more protective attitude were observed. It was observed that democratic and protective attitudes did not differ according to the mother's working status and that non-working mothers adopted a more authoritarian attitude. In addition, it has been determined that mothers who do not work show a more permissive attitude than others.