Toplumdan edinilen pnömonilerde etken olan bakteriler ve antibiyotiklere duyarlılıkları
Community-aquired pneumonia causative organisme and antibiotical sensitivity
  1. Tez No: 69714
  2. Yazar: SAVAŞ VURAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN MAMAL TORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Pnömoni gelişmiş ülkelerde mortalite sebeplerinin arasında 6'ncı sırada ve gelişmekte olan ülkelerde hastaneye yatırılma nedenleri arasında ise ilk sırada yer almaktadır. Tedavinin iyi planlanmasında erken etyolojik tanı önemlidir, ayrıca zamanında ve doğru yapılan antimikrobik tedavi bu hastalıkta klinik seyiri önemli ölçüde etkilemektedir. Özellikle etken mikroorganizmaların antibiyotik direnç özelliklerini bilmek tedavi seçimi için çok önemli bir aşama haline gelmiştir ve bu yüzden toplumdan edinilen pnömonili her hastanın balgamından kültür ve etkene yönelik antibiyogram yapılmalıdır. Bu bilgilerden hareket ederek biz İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı İnfeksiyon Polikliniği, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği, İç Hastalıktan Pnömoloji, Genel Dahiliye ve İnfeksiyon Polikliniklerine Şubat 1998 - Mayıs 1998 tarihleri arasında başvuran 241 toplumdan edinilen pnömonili ön tanısı olan hastanın balgam örneklerini etken mikroorganizmalarını ve antimikrobik maddelere olan duyarlılıklarını tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızda toplumdan edinilen pnömoni ön tanısı almış 241 hastanın balgam örnekleri Gram boyaması ve kültür yöntemi ile incelenmiştir. Kültürlerin 153 (%63.5)'ünde normal flora bakterileri izole edilmiş, 88 (%36.5)'inde patojen bakteriler tespit edilmiştir. Örneklerin 70 (%79.5)'inde tek etken üretilirken, 18 (%20.5)'inde iki etken üretilmiştir. Çalışmamızda en fazla izole edilen etken Streptococcus pneumoniae olmuştur. 36 (%40.9) hastada Streptococcus pneumoniae tespit edilmiştir. Bunların 6'sında (%33.3) Streptococcus pneumoniae Haemophilus influenzae ile, 5'inde (%27.7) Moraxella catarrhalis ile, 2'sinde (%11.1) Staphylococcus aureus ile, l'inde (%5.5) Haemophilus parainfluenzae ile birlikte etken olarak gösterilmiştir. 36 Streptococcus pneumoniae kökeninden 32'si (%88.8) penisiline duyarlı, 2'si (%5.6) orta düzeyde dirençli, 2'si (%5.6) ise yüksek düzeyde dirençli bulunmuştur. İncelediğimiz balgam örneklerinden 19 (%21.6)'unda Moraxella catarrhalis kökeni izole edilmiştir. 5 hastada (%27.7) Streptococcus pneumoniae ile birlikte, 1 hastada (%5.5) Haemophilus parainfluenzae ile birlikte etken olarak gösterilmiştir. 15 (%79) Moraxella catarrhalis kökeninde P-laktamaz varlığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda 16 (%18.2) Haemophilus influenzae kökeni izole edilmiştir. Bunların 6'si (%37.5) tip b, 10'u (%62.5) tiplendirilemeyen kökenlerden ibarettir. 6 hastada (%33.3) Streptococcus pneumoniae ile birlikte, 1 hastada (%5.5) Haemophilus parainfluenzae ile birlikte izole edilmiştir. İzole edilen Haemophilus influenzae kökenlerden 2 tanesi (%12.5) tip b, 1 tanesi (%6.3) tiplendirilemeyen Haemophilus influenzae olmak üzere toplam 3 kökende (%18.8) P-laktamaz varlığı tespit edilmiştir. Aerop gram negatif çomaklar balgamların 14 (%15.9)'ünden izole edilmiştir. Bunların 4'ü (%4.5) Klebsiella pneumoniae, 4'ü (%4.5) Pseudomonas aeruginosa, 3'ü (%3.4) Escherichia coli, 2'si (%2.3) Enterobacter aerogenes ve l'i (%1.1) Acinetobacter baumanii olarak bulunmuştur. 1 hastada (%5.5) Pseudomonas aeruginosa ile Staphylococcus aureus birlikte etken olarak gösterilmiş, başka bir hastada ise (%5.5) Klebsiella pneumoniae ve Staphylococcus aureus birlikte etken olarak gösterilmiş. Dört 99K.pneumoniae kökeninden l'inde (%25), 4 P. aeruginosa kökeninden l'inde (%25), 2 Kaerogenes kökeninden l'inde (%50) P-laktamaz varlığı (ESBL) tespit edilmiştir. Escherichia coli ve Acinetobacter baumanii kökenlerinde p-laktamaz varlığı tespit edilmemiştir. Üremesi olan balgam örneklerden 10 (%11.4) Staphylococcus aureus kökeni izole edilmiştir. 2 hastada (%11.1) Streptococcus pneumoniae ile, 1 hastada (%5.5) Klebsiella pneumoniae ile, 1 hastada (%5.5) Pseudomonas aeruginosa ile birlikte etken olarak gösterilmiştir. Staphylococcus aureus kökenlerin 4'ü (%40) metisiline dirençli (MRSA), 6'sı (%60) metisiline duyarlı (MS S A) olarak tespit edilmiştir. Anamnez ve klinik bulgulara dayanılarak atipik pnömoni ön tanısı konulan 18 hastanın balgam örnekleri yanı sıra serum örnekleri de incelenmiştir. Bu hastalardan 6'sının (%33.3) serum örneklerinde dolaylı floressenz antikor tekniği ile anti - Chlamydia pneumoniae IgM antikorları tespit edilmiştir. Toplumdan edinilmiş pnömoni ön tanısı olan 241 hastanın balgam örneklerinden hiç birinde Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumophila ve B hemolitik streptokok cinsi bakteriler etken olarak gösterilmemiştir. 100
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pneumonia is the sixth common reason of mortality in the developed countries and the most widespread cause for hospitalisation in developing countries. Antibiotic treatment has greately altered the clinical outcome in this condition. Identification and determination of the antimicrobial resistance of the causative organism is important for successfull therapy of the disease. These findings prompted us to investigate the rates of causative organisms and antimicrobial resistance of bacteria grown in sputum specimens from 241 patients with community-acquired bacterial pneumonia, who were followed at outpatient clinics of the department of Microbiology and Clinical Microbiology, Pneumology, Internal Diseases of Cerrahpaşa School of Medicine. All specimens were Gram stained and cultured. A total of 88 (36.5 %) samples yielded pathologic bacteria, and 153 (63.5 %) showed normal flora bacteria. 70 specimens (79.5 %) have grown only one causative organism white 18 (20.5 %) displayed - two pathogens. Streptococcus pneumoniae was found the most common organism identified (n=36, 40.9 %). 32 strains (88.8 %) of Streptococcus pneumoniae organisms were penicillin sensitive, 2 (5.6 %) were moderately sensitive, and 2 (5.6 %) were most resistant to penicillin. The second most common organism found in sputum specimens was Moraxella catarrhalis (n=19, 21.6 %) of which 15 (79 %) showed P-lactamase activity. In our study 16 (18.2 %) Haemophilus influenzae strains were isolated. Of these 6 were (37.5 %) type b, and 10 (62.5 %) were - nontypable. 2 of Haemophilus influenzae type b (12.5 %) and one (6.3 %) nontypable (a total number 3, 18.8 %) had P-lâctamase activity. In 14 of samples (15.9 %) aerobic gram-negative bacteria were isolated including 4 (4.5 %) Klebsiella pneumoniae, 4 (4.5 %) - Pseudomonas aeruginosa, 3 (3.4 %) - Escherichia coli, 2 (2.3 %) - Enterobacter aerogenes, and one (1.1 %) - Acinetobacter baumanii. One Klebsiella pneumoniae^ %), one Pseudomonas aeruginosa (25 %), and one Enterobacter aerogenes strain (50 %) been shown to have P-lactamase activity (ESBL). Escherichia coli and Acinetobacter baumanii strains lacked P-lactamase activity. In 10 of samples (11.4 %) Staphylococcus aureus was isolated, 4 of which (40 %) were methicilline resistant (MRS A) and 6 (60 %) - methicilline sensitive (MSSA). Serum samples of 18 patients were examined by indirect fluoressance antibody technic and 6 subjects were positive for (33.3 %) anti-Chlamydia pneumoniae IgM antibodies. We have not found any Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumophila and P-haemolytic streptococci in sputum specimens from 241 patients with community-acquired pneumonia. 101 ^MîASYÖH ilkin