Bağlanma stillerinin olumsuz otomatik düşünce sistemi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of attachment styles on negative automatic thinking system
- Tez No: 697147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bağlanmanın bebek ile anne ya da bakım veren arasındaki duygusal bağdan geliştiği bilinmektedir. Birey kurulan bu duygusal bağ sonrasında güvenli bağlanma, kaçınan bağlanma ya da kaygılı bağlanma örüntülerinden birine sahip olmaktadır. Bebeklik döneminde oluşan bağlanma stillerinin bireyin ileriki yaşam dönemlerini etkilediği görülmektedir. Olumsuz otomatik düşünceler ise bireylerin durumlar karşısında kendilerine tekrarladıkları olumlu veya olumsuz ifadeleri kapsamaktadır. Olumsuz otomatik düşüncelerin beklenmedik ve ani düşünceler olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada Bağlanma stillerinin olumsuz otomatik düşünce sistemi üzerindeki etkisinin incelenmesini amaçlanmıştır. Çalışma ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Örneklem toplama işlemi seçkisiz örneklem türü ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 18 yaş üstü farklı meslek gruplarındaki 283 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Erişkin Bağlanma Ölçeği, Düşünce Özellikleri Ölçeği ve Otomatik Düşünceler Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Bağlanma stilleri ile Otomatik düşünceler arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bağlanma stilleri ile yaş değişkeni ve eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bağlanma stilleri ile cinsiyet ve arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Otomatik düşünce ile yaş değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Otomatik düşünce ile cinsiyet ve eğitim durumu değişkenleri arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Attachment is known to develop from the emotional bond between the baby and the mother or caregiver.After this emotional bond, the individual has one of the secure attachment, avoidant attachment or anxious attachment patterns.It is known that attachment styles formed during infancy affect the individual's future life periods.Negative automatic thoughts include positive or negative expressions that individuals repeat themselves in the face of situations.Negative automatic thoughts are known to be unexpected and sudden thoughts. In this study, it was aimed to examine the effect of attachment styles on negative automatic thinking system. The study was applied using the relational screening method. Sample collection was done with random sampling type. The sample group of the study consists of 283 individuals over the age of 18 from different occupational groups.Adult Attachment Scale, Thought Traits Scale, and Automatic Thoughts Scale were used as data collection tools, in this research. According to the findings, it was seen that there is a significant relationship between Attachment styles and Automatic thoughts. It was observed that there was a significant relationship between attachment styles and age and educational status variables. However it was found that there was no significant relationship between attachment styles and gender. It was founded that there was a significant relationship between automatic thinking and the age variable. On the other hand, it was observed that there was no significant relationship between automatic thinking and the variables of gender and educational status.