Kentsel dönüşümlerin kent dokusu açısından incelenmesi: Kayseri örneği
Examination of urban transformations in terms of urban texture: The case of Kayseri
- Tez No: 697166
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
İnsan yaşamının oldukça uzun bir bölümüne tanıklık eden kentler, genel olarak değerlendirildiğinde, günün şartlarına uygun bir biçimde yenilenmesi ve dönüştürülmesi gereken yerleşim alanlarıdır. Günümüzde birçok kentte aktif olarak yapılmakta olan kentsel dönüşüm çalışmaları bünyesinde birden fazla farklı boyutu barındırmaktadır. Kentsel dönüşümler yalnızca yapıldıkları yerlerdeki binaların ya da yapıların fiziki açıdan yenilenmesine değil, bölgelerin ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel açıdan dönüşümüne de katkı sağlamaktadır. Ülkemizde kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun olarak gerçekleştirildiği illerden biri de Kayseri'dir. Bu çalışma Kayseri'de araştırmamıza konu olan mahallelerde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının kent dokusunu nasıl etkilediğini farklı boyutlardan ele almaktadır. Bu bağlamda çalışmada öncelikle kent ve kentsel dönüşümün kavramsal ve tarihsel çerçevesi ele alınmıştır. Ardından kentsel dönüşüm kavramı genel hatlarıyla incelenmiştir. Daha sonra Kayseri hakkında genel bilgilere yer verilmiş ve Kayseri'de gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Kayseri'de kentsel dönüşüm yapılan mahallelerde gerçekleştirilen saha çalışması analiz edilerek kentsel dönüşüm çalışmalarının kentsel dokuya yapmış olduğu etki sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cities, which have witnessed a very long part of human life, are settlement areas that need to be renewed and transformed in accordance with the conditions of the day. Urban transformation works, which are being actively carried out in many cities today, include more than one different dimension. Urban transformations contribute not only to the physical renewal of buildings or structures in the places where they are built but also to the economic, social, cultural, and environmental transformation of the regions. Kayseri is one of the cities where urban transformation works are carried out intensively in our country. This study examines from different dimensions how urban transformation studies carried out in the neighborhoods that are the subject of our research in Kayseri affect the urban fabric. In this context, the conceptual and historical framework of the city and urban transformation are primarily discussed. Later, the concept of urban transformation was studied in a general sense. Later, general information about Kayseri was given and Urban Transformation studies conducted in Kayseri were examined. In the last part of the study, fieldwork conducted in neighborhoods undergoing urban transformation in Kayseri was analyzed and the impact of urban transformation studies on the urban fabric was presented.