Kefalet sözleşmesinde şekil
Form of surety agreements
  1. Tez No: 697165
  2. Yazar: OĞUZ MESCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kefalet sözleşmesi, asıl borç ilişkisinin fer'isi niteliğinde, asıl borç sözleşmesinden bağımsız ve taraflarının alacaklı ile kefil olduğu bir hukuki ilişki doğurur. Kefalet sözleşmesi, ticari hayat içerisinde en sık başvurulan teminat sözleşmelerindendir. Kefil, çoğunlukla tek taraflı olarak borç altına girer ve kefalet sözleşmesi ile ağır bir sorumluluk üstlenir. Bu sebeple kanun koyucu, bu ağır sorumluluk altına giren kefilin sorumluluğunu farkına varması için kefalet sözleşmesinde ağır şekil şartları öngörmüştür. Çalışmamızda kefalet sözleşmesinde şekle ilişkin kuralları, gerek 818 sayılı Borçlar Kanunu'ndaki düzenlemeleri gerekse 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'ndaki düzenlemeleri ele alacak ve aradaki farklar ile 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda getirilen yenilikleri de ortaya koyacağız.
Özet (Çeviri)
Surety contract, creates a legal relationship between creditor and guarontor which is secondary to and independent from the principal debt. Surety contract is one of the most used contracts of guaranty in economic life. Guarantor bears a huge responsibility and usually incurs a debt unilaterally. Therefore, law-maker has stipulated strict form rules for surety contracts on the purpose of make guarontor realize the liability he or she is about to undertake. We are going to evaluate the rules which has been stipulated both in former Code of Obligations No. 818 and new Turkish Code of Obligations No. 6098 and put forth the changes and differences between them.