Valproik asitin karaciğerde glutatyon, lipit peroksit ve antioksidan sistem üzerine etkisi
The Effects of valproic acid on glutathione, lipid peroxidation and antioxidant system in liver
- Tez No: 69718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
41 ÖZET Çalışmamızda akut ve kronik sodyum valproat uygulanan sıçanların karaciğerlerinde ve mitokondri fraksiyonunda prooksidan-antioksidan sistem üzerine etkisi araştırıldı. Akut olarak 500mg/kg ve lg/kg Na-VPA uygulamasından sonra GSH düzeyleri karaciğer homojenatında ve mitokondri fraksiyonunda anlamlı bir azalma göstermiştir. Karaciğerde ve mitokondri fraksiyonunda lipit peroksit düzeyleri ile süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz erızimlerinin aktivitelerinde bir değişiklik bulunmamıştır. Sadece katalaz enzimi aktivitesinde ılımlı ancak anlamlı bir artış görülmüştür.Kronik Na-VPA uygulaması sonucunda ise karaciğer ve mitokondri fraksiyonunda lipit peroksit, glutatyon düzeyleri ile antioksidan enzimlerin aktivitelerinde bir değişiklik saptanmamıştır, öte yandan, hem akut ve hem de kronik uygulamadan soma glutatyon-S-transferaz enzimi aktivitesinde anlamlı bir artış bulunmuştur. Sonuç olarak, gerek akut ve gerekse kronik koşulda Na-VPA'in karaciğerde bir prooksidan etkiye sahip olmadığım ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY In our study, we investigated the prooxidant-antioxidant systems in the liver of rats which were exposed to acute and chronic treatment. After acute 500mg/kg and lg/kg Na-VPA treatments, theGSH levels were decreased significantly in liver homojenates and mitochondrial fractions.There is no difference in SOD and GSH-Px enzyme activities and lipid peroxidation levels in hepatic mitochondrial fractions.Only, the catalase enzyme activity was mildly elevated and it was statistically significant. After chronic administration of Na-VPA there is no difference in SOD, GSH-Px activities and GSH, lipid peroxidate levels hepatic mitochondrial fractions. Other hand, there is a significant increase in GST enzyme activity after both acute and chronic Na-VPA administration. As a conclusion, we suggest that Na-VPA has no prooxidant effect on liver in both acute and chronic administration..