Midye (Mytilus Galloprovincialis Lam.) hepatopankreas beta-D-galaktozidaz izoenzimlerinin kısmen saflaştırılması
Partial purification of mytilus galloprovincialis lam. hepatopancreas beta-D-galaktosidase
- Tez No: 69719
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türkiye sahillerinde bulunan Mytilus galloprovincialis L.'nin, 0-D- galaktozidaz izoenzimleri elde edilip bazı özellikleri incelenmiştir. Yenikapı sahillerinden elde edilen -midyelerin.. hepatopankreaslan. çıkarılarak Jıomojenize edilmiştir. Bu homojenattan, P-D-galaktozidaz aktivitesi içeren kısım uygun amonyum sülfat konsantrasyonunda çöktürülmüş ve 0-galaktozidaz izoenzimler ini kanşım halinde.içeren bu kısma % 35- % 65 amonyum sülfat kesiti adı verilmiştir. Söz konusu kesitin hidroksilapatit kolonundan pH'sı 6.8 olan farklı molaritedeki fosfat tamponlanyla elüsyonu sonucunda; 20 mM, 50 mM, 100 mM ve 200 mM tampon elüatlanndan enzim aktivitesi bulunduğu görülmüştür Bu elüatlann herbirinin birer izoenzim içerdiği görülmüş ve bu izoenzimler Fi, F2, F3 ve F4 olarak adlandırılmıştır. Böylece, Mytilus galloprovincialis L. hepatopankreasınm dört tane 3-D-galaktozidaz izoenzimine sahip olduğu anlaşılmıştır. Bunlardan en yüksek spesifik aktivitenin F3'te, en düşük spesifik aktivitenin ise F4'te bulunduğu saptanmıştır. Söz konusu P-D-galaktozidaz izoenzimlerinin tümünün en yüksek aktiviteyi asid pH' larda gösterdikleri ve Fi, F2, F3 ve F4 fraksiyonlanndaki“ izöenzimlerin optimum pH'larının sırasıyla 2.7, 3.9, 1.6 ve 2.1 olduğu belirlenmiştir. Fi, F2 ve F3 te yer alan izöenzimlerin her üçünün de en yüksek aktiviteyi 48°C'de gösterdikleri, F4' teki izoenzimin 40°C de en yüksek aktiviteye sahip olduğu anlaşılmıştır. Söz edilen bu dört izoenzimden substrata afinitesi en fazla olan Fi fraksiyonundaki ve substrata afinitesi en az olan F4 fraksiyonundaki izoenzimlerinin Vmax veKm değerleri sırasıyla 3.7xl0”3,umol/dak., 2.7mM ve, 3.6xl0“3 }.umol/dak., 5.0 mM olarak bulunmuştur. F2 farksiyonunun en yüksek reaksiyon hızı 4.3x1 0”3 umol 4-nitrofenol/dak. ve Km, değeri 4.4 mM olarak bulunmuştur. F3 için Vmax ve K“, değerleri su-asıyla 2.6xl0”3 umol/dak. ve 3.3 mMdır.Sonuç olarak Mytilus galloprovincialis L.'in hepatopankreas dokusunda, adı geçen midyenin ?-galaktozid bağlan içeren besinlerin sindirilmesinden sorumlu dört tane ?- galaktozidaz izoenziminin varlığı saptanmıştır. Gerek süt ve süt ürünleri endüstrisinde peynir yapılmasında kullanılan gerek laktoz intoleransında kullanılan müstahzarların bileşiminde bulunan ?-D-galaktozidaz için midye de zengin bir enzim kaynağını oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study ?-D-galactosidase isoenzymes were isolated from the hepateopancreas of Mytilus galloprovincialis L., a molluscs species existing in the coast of Turkey, and some properties of the isoenzymes were examined. The hepateopancreas of the molluscs, collected from the coast of Yenikapı, were removed, homogenized and ?-D-galactosidase isoenzymes were obtained from the tissue homogenizate in % 35- % 65 ammonium sulphate concentration. Application of the mentioned ammonium sulphate fraction to hydroxylapatite column and elution by means of phosphate buffers of increasing molarities, each at pH 6.8, resulted in the existance of 3-D-galactosidase isoenzymes forms in 20 mM, 50 mM, 100 mM ve 200 mM eluates, called Fi, F2, F3 and F4 fractions respectively. Each of the fractions Fi, F2, F3 and F4 contained one isoenzymic activity. Thereupon it was deduced that four isoenzymes of ?-D-galactosidase occurred in Mytilus gallaprovincialis L. hepateopancreas. Among those fractions F3 had the highest, F4 had the lowest spesific activities. All the ?-D-galactosidase isoenzymes exerted highest activities at acidic pH values. Isoenzymes o£ Ft, F2, F3 and F4 displayed maximum activities at pH 2.7, 3.9, 1.6 and 2. 1 respectively. Three isoenzymes in Fi, F2 and F3 had a common optimum temperature, 48°C. The other isoenzymic form in F4 exerted maximum activity at 40°C. Vmax and Km values with 4-nitrophenil-?-D-galactopyranoside for isoenzymes in Fi that had the highest activity with Vmax 3.7xl0“3 umol/min. and Km 2.7 mM whereas Vmax was 3.6xl0”3 umol/min. and Km 5.0 mM for F4, the izoenzyme showing the lowest activity. Vmax and K“, values with 4-nitrophenil-?-D-galactopyranoside for isoenzyme in F2 were 4.3x10° u,mol/min. and 4.4 mM respectively. Vmax and Km values of theisoenzyme in F3 was found as 2.6xl0”3 umol/min. and 3.3 mM for 4-nitrophenil-(}-D- galactopyranoside. It was deduced that Mytilus galloprovincialis L. possessed four isoenzymic forms displaying ?-D-galactosidase activity which were considered to be responsible for the digestion of its nutrients. The ?-galactose of hepatopancreas of molluscs might be a rich source in dairy product industry for production of cottage cheese as well as in the preparation of pharmaceutics used by the lactose-intolerant people.